Pierwszy taki manewr Rosjan. Okręty wpłynęły na Jezioro Ładoga
Rosyjskie okręty po raz pierwszy w historii wpłynęły na Jezioro Ładoga w ramach morskich manewrów strategicznych na Bałtyku i Pacyfiku. Jak komentują fińskie media, działania Moskwy są zamierzone i mają być odpowiedzią na przystąpienie Finlandii do NATO.
Korwety Grad oraz Naro-Fominsk klasy Bujan M, o długości około 74 metrów, są - według rosyjskich komunikatów - wyposażone m.in. w pociski manewrujące dalekiego zasięgu Kalibr, używane m.in. w Syrii i w Ukrainie. Z takim sprzętem na Jeziorze Ładoga Rosja będzie miała Finlandię "na celowniku" - pisze w czwartek "Ilta-Sanomat".
Rosyjskie okręty na Jeziorze Ładoga. "Będą mogły operować wokół całego półwyspu"
Jezioro Ładoga, położone na wschód od Finlandii i na północ od Petersburga, jest największe w Europie. "Nie tylko Rosjanie wiedzą, że na tym akwenie mogą operować mniejsze okręty czy nawet łodzie podwodne" - zwrócił uwagę portal informacyjny "Verkkouutiset".
Finlandia miała własną Flotę Ładoską już w 1919 roku, gdy część jeziora była w jej granicach. Następnie w czasie II wojny światowej Finlandia operowała z Niemcami oraz Włochami w ramach połączonych sił podczas napaści na ZSRR. Przy użyciu barek artyleryjskich oraz łodzi torpedowych toczono bitwy ze statkami radzieckimi - odnotowano.
"Barents Observer" pisze z kolei, że korwety, które wpłynęły na Ładogę rzeką Newą od strony portu Kronsztad nad Zatoką Fińską, obrały kurs na północ. Przez Jezioro Onega, a następnie kanałem Białomorsko-Bałtyckim mają dotrzeć do Oceanu Arktycznego. "Dzięki temu rosyjska marynarka wojenna będzie mogła operować wokół całego Półwyspu Skandynawskiego" - zauważył norweski portal.
Rosyjskie manewry na wielu akwenach. Ponad 400 okrętów
Rosyjska flota we wtorek rozpoczęła manewry strategiczne Ocean-2024 w różnych częściach świata, w tym na Pacyfiku, Oceanie Arktycznym, Morzu Śródziemnym, Morzu Bałtyckim i Morzu Kaspijskim.
Według ministerstwa obrony Rosji bierze w nich udział ponad 400 okrętów, w tym te podwodne, oraz ponad 120 samolotów i śmigłowców, a także ponad 90 tys. żołnierzy. Ćwiczenia mają potrwać do poniedziałku.
Tamtejsze media komentują, że działania Rosji na Jeziorze Ładoga są odpowiedzią na przystąpienie Finlandii do NATO. Kraj w maju 2022 roku złożył wniosek o przystąpienie do Sojuszu, po tym, jak Władimir Putin rozpoczął inwazję na Ukrainę. Historyczny dzień nastąpił w kwietniu 2023 roku, kiedy to Finlandia dołączyła do NATO.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
PAP/INTERIA.PL