Reklama

Pierwsze damy Polski i USA rozmawiały "w cztery oczy"

Wtorkowa rozmowa pierwszych dam Polski i USA Agaty Kornhauser-Dudy i Melanii Trump dotyczyła m.in. niebezpieczeństw, przed jakimi stoją młodzi użytkownicy nowoczesnych mediów - podała w środę Kancelaria Prezydenta.

We wtorek prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą złożyli wizytę w Białym Domu, gdzie spotkali się z prezydentem USA Donaldem Trumpem i pierwszą damą Melanią Trump. Po powitaniu w Gabinecie Owalnym odbyła się rozmowa par prezydenckich. Następnie obaj prezydenci rozmawiali w "cztery oczy", a później odbyło się spotkanie delegacji. Prezydenci Polski i USA podpisali też dwustronną deklarację zatytułowaną "Obrona wolności i budowanie dobrobytu poprzez polsko-amerykańskie partnerstwo strategiczne".

Rozmowa "w cztery oczy"

Jak czytamy na stronie internetowej KPRP, rozmowę "w cztery oczy" odbyły również pierwsze damy. Podczas spotkania Kornhauser-Duda i Trump rozmawiały o dziedzinach swojej działalności. "Rozmowa pań dotyczyła niebezpieczeństw, przed jakimi stoją młodzi użytkownicy nowoczesnych mediów" - napisano.

Reklama

Kornhauser-Duda o "hejcie" w sieci

Polska pierwsza dama przybliżyła Trump wyniki raportu "Wilki i Owce w Internecie" dotyczącego zjawiska "hejtu" w sieci. Zwróciła uwagę m.in. na konsekwencję obraźliwych wpisów i podkreśliła rolę, jaką - w jej ocenie - odgrywają dorośli w kształtowaniu dziecięcego światopoglądu. "Małżonki prezydentów przyznały, że misją dorosłych obywateli jest przygotowywanie młodych ludzi do wyzwań stawianych im przez współczesny świat" - podkreślono.

"Już 43 proc. młodych ludzi w Polsce doświadczyło nienawiści w Internecie. W Stanach Zjednoczonych, w których ponad 80 proc. nastolatków korzysta regularnie z urządzeń mobilnych, a statystki pogarszają się z każdym rokiem, Melania Trump także apeluje o łagodzenie obyczajów w mediach społecznościowych" - wskazano na stronie KPRP. Jak dodano, pierwsze damy "zgodziły się, że świat oglądany na ekranach telewizorów, komputerów i telefonów nie zawsze odzwierciedla rzeczywistość". Ich zdaniem "należy pamiętać o rozsądku w odbiorze treści".

Trump na temat inicjatywy "Be Best"

Trump podzieliła się też z polską pierwszą damą założeniami inicjatywy "Be Best", która koncentruje się na najważniejszych problemach, z jakimi zmagają się najmłodsi. "Misją 'BB' jest nie tylko zachęcanie młodych ludzi do bycia najlepszymi w poszczególnych dziedzinach życia, ale także wpojenie im potrzeby dbania o zdrowie w kontekście fizycznym, emocjonalnym i społecznym. Program skupia się również na zagrożeniach spotykanych w sieci i zwalczaniu uzależnień od opiatów" - wyjaśniła KPRP.

Jak czytamy, pierwsze damy rozmawiały również o wpływie nauki języka ojczystego na wychowanie młodego pokolenia rodzin imigranckich.

Oprowadzenie po Białym Domu

Spotkanie pierwszych dam Melania Trump rozpoczęła od oprowadzenia Agaty Kornhauser-Dudy po Białym Domu.

Po spotkaniu polska pierwsza dama złożyła wizytę w Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie, gdzie mogła obejrzeć zbiory poloników, wśród których jest kolekcja 111 tomów życzeń przekazanych narodowi amerykańskiemu w 1926 roku przez Polaków z okazji 150. rocznicy Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy