Reklama

Pierwsza kobieta generał w hiszpańskiej armii

Pułkownik Patricia Ortega została w piątek awansowana na generała brygady, stając się pierwszą w historii Hiszpanii kobietą ze stopniem generała w armii tego kraju.

O awansie na stopień generała brygady 56-letniej Ortegi mówiono już od kilku tygodni. W piątek po południu rząd Pedro Sancheza zatwierdził awans pierwszej kobiety na stopień generała hiszpańskich sił zbrojnych.

Wniosek o awans dla Patricii Ortegi złożyła minister obrony Hiszpanii Maria Margarita Robles. Socjalistyczna polityk jest już drugą kobietą kierującą resortem obrony.

Kolejny raz przeszła do historii

Ortega już po raz kolejny przechodzi do historii sił zbrojnych Hiszpanii. Jako pierwsza kobieta została też podpułkownikiem oraz pułkownikiem.

W maju 2018 r., po otrzymaniu awansu na stopień pułkownika, Patricia Ortega przyznała, że jej błyskotliwa kariera wojskowa ma związek z rodzinnymi tradycjami.

Reklama

"Mój dziadek i ojciec byli wojskowymi. Bracia także służyli w armii (...) Mój mąż żartuje, że w domu musi rządzić on, gdyż armia powinna podlegać władzy cywilów" - powiedziała Ortega.

Koniec restrykcji

Choć kobiety mogą służyć w hiszpańskiej armii od 1988 r., ale dopiero w 1999 r. usunięto szereg restrykcji ograniczających im dostęp do poszczególnych formacji oraz funkcji. Nie mogły one m.in. być pilotami myśliwców czy wchodzić w skład jednostek desantowych.

W 2016 r. na czele hiszpańskiego ministerstwa obrony stanęła po raz pierwszy kobieta - Maria Dolores Cospedal z centroprawicowej Partii Ludowej (PP). W czerwcu 2018 r. zastąpiła ją na tym stanowisku Maria Margarita Robles z Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE).

W skład hiszpańskich sił zbrojnych wchodzi około 132 tys. zawodowych żołnierzy, wśród których 12,7 proc. to kobiety. Średni odsetek obecności kobiet w wojskach państw NATO wynosi 10,9 proc.

Najwięcej Hiszpanek służy w wojskach lądowych oraz w siłach powietrznych, odpowiednio 58 proc. i 19 proc. spośród wszystkich kobiet w hiszpańskiej armii.

Marcin Zatyka

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy