Reklama

Reklama

"Piąta próba jądrowa w Korei Północnej jest nieuchronna"

​Korea Południowa poinformowała, że "piąta próba jądrowa w Korei Północnej jest nieuchronna" - donoszą "The Guardian" oraz agencja AFP. Międzynarodowi eksperci i urzędnicy Korei Południowej przewidują, że do piątej prowokacji dojdzie na początku maja, przed zjazdem kongresu Partii Pracy Korei.

Korea Północna może przeprowadzić swoją piątą próbę jądrową już wkrótce, prawdopodobnie przed zjazdem kongresu partii na początku maja - poinformowały południowokoreańskie media w niedzielę.

Przewiduje się, że na kongresie Partii Pracy Korei, Kim Dzong Un pochwali się przeprowadzonymi testami atomowymi i wprowadzeniem krajowego programu nuklearnego na wyższy poziom - ostrzegają międzynarodowi eksperci i urzędnicy Korei Południowej. Zwołany na maj kongres to najwyższe zgromadzenie Partii Pracy Korei. Ostatnie podobne wydarzenie miało miejsce 36 lat temu.

Reklama

Prawdopodobieństwo przeprowadzenia przez Koreę Północną piątej próby jądrowej wzrosło z powodu piątkowej nieudanej próby wystrzelenia rakietowego pocisku batalistycznego. Przedstawiciele sił zbrojnych Korei Południowej i USA ocenili, że podjęta przez Koreę Północną w piątek rano czasu lokalnego próba wystrzelenia rakietowego pocisku zakończyła się porażką. Jak donosiły media, był to "żenujący cios" dla przywódcy Kim Dzong Una.

Agencja Yonhap donosi, że "w porównaniu do ubiegłego miesiąca, częstotliwość ruchu pojazdów, przemieszczania się siły roboczej i sprzętu na terenach poligonu Punggye-ri wzrosła dwu lub trzykrotnie", co może świadczyć o końcowych przygotowaniach do kolejnej próby jądrowej. O "gwałtownym wzroście aktywności" po stronie Korei Północnej, który sugeruje, że przygotowania do piątej próby jądrowej "są w fazie końcowej", donosi również agencja AFP.

"The Guardian" informuje z kolei, że południowokoreański minister obrony nie potwierdził doniesień mediów o możliwej próbie jądrowej na początku maja, ale poinformował, że Korea Północna może przeprowadzić nową próbę atomową w każdej chwili.

Rada Bezpieczeństwa ONZ ostro potępia próby rakietowe Korei Północnej, określając je jako jawne pogwałcenie uchwalonych rezolucji, które zakazują takich prób.

Rezolucje ONZ zabraniają Korei Płn. prób z bronią jądrową oraz testów z rakietami balistycznymi. Nie zważając na te zakazy, Pjongjang nie ustaje w wysiłkach na rzecz zwiększenia swego potencjału wojskowego, w tym nuklearnego.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy