Reklama

Peru: W zamieszkach zginęło co najmniej pięć osób. Wśród nich niepełnoletni

W zamieszkach w Peru wywołanych przez zwolenników byłego prezydenta Pedro Castillo zginęło co najmniej pięć osób. Wśród ofiar jest niepełnoletni chłopiec. W poniedziałek kilka osób zostało rannych w starciach z policją.

Według peruwiańskich służb wśród ciężko rannych osób jest dotkliwie pobity przez manifestantów funkcjonariusz policji.

Z komunikatów funkcjonariuszy oraz służb medycznych Peru wynika, że do poniedziałkowego wieczora potwierdzono pięć ofiar śmiertelnych zamieszek, z czego trzy zginęły podczas ostatniej doby.

Według rozgłośni RPP zabici pochodzili z położonych na południu kraju miast Andahuaylas, Chincheros i Arequipa. W tym drugim mieście zwolennicy odwołanego w środę z urzędu prezydenta Pedro Castillo zajęli w poniedziałek po południu lotnisko.

Reklama

Służby medyczne podały, że wśród śmiertelnych ofiar jest niepełnoletni chłopiec.

Stan wyjątkowy w Peru

Prezydent Peru Dina Boluarte, która w środę została zaprzysiężona na najwyższy urząd w państwie, ogłosiła w poniedziałek wprowadzenie stanu wyjątkowego z powodu zamieszek, a także zapowiedziała, że poprosi w najbliższych dniach parlament o zorganizowanie w kwietniu 2023 r. wyborów parlamentarnych.

Wzywając obywateli Peru do jedności i dialogu Boluarte zapewniła, że peruwiańskie służby podejmą działania, aby przywrócić w kraju porządek. Dodała jednak, że funkcjonariusze będą działać w sposób pokojowy.

Dotychczasowy prezydent Pedro Castillo został aresztowany przez siły bezpieczeństwa w środę po tym, jak peruwiański parlament przegłosował jego dymisję. Wcześniej szef państwa ogłosił rozwiązanie Kongresu.

Krótko po przeprowadzeniu impeachmentu prezydenta Castillo peruwiański parlament wezwał wiceprezydent Dinę Boluarte do objęcia najwyższego urzędu w państwie. Po swoim zaprzysiężeniu ogłosiła ona zamiar powołania rządu jedności narodowej w celu rozwiązania kryzysu politycznego.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Peru | Pedro Castillo | zamieszki | Lima

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy