Reklama

Peru: Archeolodzy znaleźli szczątki ponad 220 dzieci. Złożono je w ofierze

Pracujący w Peru archeolodzy znaleźli na terenie zajmowanym przed wiekami przez prekolumbijską cywilizację Chimu szczątki ponad 220 dzieci - informuje AFP. Dzieci miały zostać złożone w ofierze. Naukowcy twierdzą, że to największe tego typu odkrycie w historii.

Szokującego odkrycia dokładnie 227 dziecięcych szczątków dokonali archeolodzy, którzy od roku pracują w Huanchaco (to nadmorskie miasteczko turystyczne na północ od stolicy Peru - Limy - w prowincji Trujillo). Zdaniem specjalistów dzieci zostały złożone w ofierze.

"To największe miejsce, w którym znaleziono szczątki ofiarowanych dzieci" - mówił w rozmowie z AFP główny archeolog Feren Castillo, podkreślając znaczenie znaleziska.

Dzieci miały od czterech do 14 lat i, jak uważa Castillo, zostały złożone w rytuale ku czci bogów kultury Chimu. Jak czytamy, życie dzieci zostało poświęcone, by uśmierzyć zjawisko "El Nino". Zdaniem eksperta, takich szczątków może być więcej.

Reklama

"Szczątki dzieci znaleziono w pozycji zwróconej w stronę morza. Niektóre nadal miały skórę i włosy" - podaje AFP. Jak wskazują badacze, złożone musiały zostać w czasie deszczowej pogody.

To nie pierwsze takie odkrycie

Po raz pierwszy archeolodzy znaleźli ciała dzieci na wykopaliskach w dzielnicy Pampa la Cruz w czerwcu 2018 roku. Odkryto wtedy 56 szkieletów.

Pampa la Cruz znajduje się w niewielkiej odległości od Huanchaquito, gdzie wcześniej, bo w kwietniu tego samego roku, znaleziono szczątki 140 poświęconych dzieci i 200 lam.

Huanchaco było miejscem, gdzie wiele ofiar z dzieci składano w czasach kultury Chimu, której apogeum przypada między 1200 a 1400 rokiem - czytamy. 

Cywilizacja Chimu rozciągała się wzdłuż wybrzeża Peru do Ekwadoru, ale upadła w 1475 roku. Przyczyną jej upadku był podbój imperium Inków.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy