Reklama

Peru: Archeolodzy odkryli szczątki dzieci złożonych w ofierze. Wycięto im serca

Szczątki ponad 70 dzieci, które około tysiąca lat temu złożono w ofierze, odkryli archeolodzy w pobliżu peruwiańskiego miasta Huanchaco, około 500 kilometrów od stolicy dzisiejszego państwa. Szukali tam śladów kultury Chimu. Ofiarom podczas rytuałów najprawdopodobniej usunięto serca, a ciała dziewcząt ułożono tak, aby stykały się głowami.

Rytuał przeprowadzono około tysiąca lat temu. Objął on dzieci w wieku od pięciu do piętnastu lat. O odkryciu poinformował peruwiańską agencję prasową Andina koordynator zespołu archeologów Gabriel Prieto. Prace archeologiczne przy jednym z grobów zakończono pod koniec września.

Nie jest to pierwsze takie odkrycie. Podobne pochówki - szczątki 240 dzieci - znaleziono na terenie Peru podczas prac badawczych prowadzonych w latach 2016-2019. Również one stanowiły pozostałość cywilizacji Chimu i miały związek ze składaniem ofiar, o czym przypomnieli peruwiańscy archeolodzy.

Reklama

Ciała dziewcząt ułożono tak, by stykały się głowami

Uczestniczący w nowych badaniach archeolog Luis Flores powiedział, że pierwsze szczątki znalezione zostały w pobliżu Huanchaco w lipcu. Widoczne są na nich ślady cięć w obrębie klatki piersiowej. Archeolog zwrócił uwagę, że ofiary pozbawiano serc prawdopodobnie podczas rytuału.

Ciała kilku dziewcząt ułożono w specyficzny sposób. Zostały one pochowane na siedząco, w kręgu - tak, by stykały się głowami. Szukając wyjaśnień takich rytuałów w państwie Chimu archeolodzy wskazują na powody polityczne, np. wojny, ale też suszę. - Istnieje kilka hipotez, które badamy - mówi Flores.

Naukowcy zapowiadają wznowienie wykopalisk w 2023 roku.

Państwo Chimu istniało pomiędzy IX a XV wiekiem na terenach znajdujących się wcześniej pod wpływem cywilizacji Mochica - na wybrzeżu dzisiejszego Peru i obejmowała swoim zasięgiem tereny od granicy z Ekwadorem na północy, do okolic Limy na południu. Zostało ono podbite przez Inków w 1470 roku.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Peru | kultura Chimu

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy