Reklama

Reklama

Pentagon: Pekin nie spróbuje siłowo przejąć Tajwanu

Amerykański polityk Colin Kahl przekazał, że Chiny nie będą próbowały w najbliższym czasie zająć Tajwanu. - Pekin próbował stworzyć kryzys, ale nie połknęliśmy przynęty - dodał. Konflikt wokół wyspy eskalował ostatnio z powodu wizyty przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi.

Podsekretarz obrony USA ds. politycznych Colin Kahl ocenił, że mimo nowych napięć Pentagon nie zmienił zdania co do możliwości chińskiej próby siłowego przejęcia kontroli nad Tajwanem i nie zdecyduje się na taki krok w ciągu najbliższych dwóch lat.

Pytany podczas konferencji prasowej, czy w obliczu bezprecedensowych chińskich ćwiczeń wokół Tajwanu resort obrony zmienił swoją ocenę, Kahl odpowiedział przecząco.

Jak dodał, celem Pekinu jest obecnie "stworzenie nowego status quo za pomocą taktyki salami" oraz zmuszenie Tajwanu i społeczności międzynarodowej do uznania chińskiej dominacji na wodach wokół wyspy i w Cieśninie Tajwańskiej.

Reklama

- Ważne jest dla nas, by Pekin rozumiał, że nasze siły w regionie będą kontynuować operacje, loty i rejsy gdziekolwiek pozwalają na to wody międzynarodowe. To dotyczy również Cieśniny Tajwańskiej. Myślę, że powinniście spodziewać się, że będziemy w dalszym ciągu prowadzić operacje w obronie swobody żeglugi przez Cieśninę Tajwańską i w innych miejscach regionu, tak jak robiliśmy to w przeszłości - powiedział Kahl.

Polityk USA: W sprawie Tajwanu nie połknęliśmy przynęty

Polityk dodał, że choć nie ma jeszcze kompletnych danych, to początkowe informacje wskazują, że chińskie manewry wojskowe, w tym wystrzelenie rakiet nad Tajwanem i wokół niego, nie zakłóciły radykalnie handlu i sytuacji gospodarczej.

- Nie widzieliśmy dramatycznej reakcji rynków. Myślę, że to głównie dlatego, że choć Pekin próbował stworzyć kryzys, nie połknęliśmy przynęty, więc w ocenie społeczności międzynarodowej to nie wyglądało na jakiś eskalacyjny moment - dodał Kahl. Podsekretarz podkreślił jednocześnie, że Tajwan jest jednym z najważniejszych gospodarczo miejsc na Ziemi, m.in. z uwagi na to, że produkuje się tam ponad 70 proc. półprzewodników na świecie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kolejna wizyta zagranicznego przywódcy na Tajwanie. Premier wzruszona

W lipcu dyrektor CIA Bill Burns stwierdził, że "nie należy nie doceniać" determinacji prezydenta Chin Xi Jinpinga, by podporządkować sobie Tajwan. Dodał, że ryzyko użycia siły przez Chiny w tym celu będzie rosło wraz z kolejnymi latami obecnej dekady.

Niedawno skończyła się wizyta przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi na Tajwanie. Pelosi była najwyższym rangą urzędnikiem USA, który odwiedził wyspę od 25 lat. Doprowadziło to do napięć między Chinami a Stanami Zjednoczonymi

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy