Reklama

Pełno w nim erotycznych fresków. Po 20 latach ponownie zaprasza turystów

Bywa nazywany "Kaplicą Sykstyńską Pompejów" i jedną z pereł miasta zniszczonego przez erupcję Wezuwiusza. Na jego ścianach widać kalejdoskop barw i obrazów. Szczególną popularnością cieszą erotyczne freski, które w przeszłości ściągały turystów z całego świata. Dom Wettiuszów, bo o nim mowa, przeszedł gruntowną renowację i po 20 latach znów jest otwarty dla zwiedzających.

Uważa się, że zabytkowy Dom Wettiuszów, położony około 126 kilometrów na południe od Neapolu, należał do dwóch mężczyzn wyzwolonych z niewoli - Aulusza Wettiusza Restitutusa i Aulusa Wettiusza Konwiwy - którzy wypełnili posiadłość starożytną sztuką, gdy dorobili się na sprzedaży wina.

Zbudowany w II wieku p.n.e. został zasypany przez popiół po erupcji Wezuwiusza w 79 roku. Archeolodzy odkopali go w latach 1894-1896.

"Kaplica Sykstyńska Pompejów" była jednak przez ostatnie 20 lat niedostępna dla zwiedzających. W 2016 roku podjęto się gruntownej renowacji obiektu. Na miejscu pracowali archeolodzy, architekci, konserwatorzy i inżynierowie budowlani.

Reklama

Dom Wettiuszów: Erotyczne freski na ścianach

Na ścianach domu widnieją postaci mitologiczne, obrazy codziennego życia, wizerunki ludzi i zwierząt, maski teatralne. Malowidła przedstawiają pary tańczących bachantek, wizerunki Achillesa i Heraklesa, amorki, pracę mieszkańców Pompejów, florę i faunę. Wizerunki te są przedmiotem studiów naukowców z całego świata.

Szczególną popularnością cieszą się z kolei przede wszystkim sceny erotyczne, które rozsławiły budowlę na całym świecie.

"Przy prawych ościeżnicach od strony atrium znajduje się przedstawienie postaci Priapa, który oprócz swojego ogromnego członka miał wskazywać na zamożność mieszkańców domu. Postać waży swojego członka na wadze z talerzy, a przeciwwagę do jego przyrodzenia pełni worek monet" - wskazuje Park Archeologiczny w Pompejach w komunikacie.

Jak dodano, istnieją dowody na to, że w domu praktykowano prostytucję.

- Dom Wettiuszów to historia świata rzymskiego zamknięta w jednym budynku, można powiedzieć, że to 'muzeum domu świata rzymskiego'. Znajdziemy tu mitologiczne freski i rzeźby z brązu i marmuru o wyjątkowej jakości artystycznej, które mówią o złożonej relacji między greckimi modelami i rzymskimi przeróbkami, ale także o życiu gospodarczym i społecznym miasta - mówi Gabriel Zuchtriegel, dyrektor parku. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Włochy | Pompeje | erotyka | freski | sztuka

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy