Reklama

PE za wspólnym systemem azylowym

Parlament Europejski opowiedział się za stworzeniem centralnego unijnego systemu zbierania i rozdzielania wniosków o azyl. Chce zmiany dotychczasowych przepisów, nie uwzględniającej presji migracyjnej, na którą narażone są państwa Unii.

Stworzenie centralnego systemu umożliwiłby skuteczniejsze zarządzanie rosnącym napływem migrantów i osób ubiegających się o azyl -stwierdzili europosłowie w przyjętej rezolucji. Ich zdaniem, należy w tym celu wprowadzić zmiany do obowiązującego rozporządzenia dublińskiego, które obowiązek rozpatrzenia wniosku o azyl nakłada na pierwsze unijne państwo, do którego przybywa uchodźca. 

Rezolucja wzywa do szybszego rozpatrywania wniosków i stworzenia dla obywateli państw trzecich bezpiecznych i legalnych sposobów dotarcia na terytorium Unii bez ryzykowania życia i konieczności korzystania z usług przemytników ludzi. 

Reklama

Parlament opowiedział się także za wprowadzeniem obowiązkowego unijnego systemu przesiedleń. Wezwał kraje członkowskie do wywiązania się ze zobowiązań dotyczących przyjęcia uchodźców. 

W rezolucji przypomniano, że tylko 660 z 106 000 osób, które oczekiwały na przeniesienie z Grecji i Włoch, zostało faktycznie przeniesionych do innych państw Unii.

Informacyjna Agencja Radiowa
Dowiedz się więcej na temat: Parlament Europejski

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy