Reklama

Parlament Europejski uchylił immunitety dwóm europosłom

Parlament Europejski zdecydował o uchyleniu immunitetu Belgowi Marcowi Tarabelliemu i Włochowi Andrei Cozzolinowi, którzy są zamieszani w skandal korupcyjny. Obaj zaprzeczają swojemu udziałowi w aferze, ale już dali do zrozumienia, że nie będą sprzeciwiać się ewentualnemu uchyleniu ich immunitetu.

Za uchyleniem immunitetu obu eurodeputowanym opowiedziała się we wtorek Komisja Prawna Parlamentu Europejskiego. Głosowanie nie było imienne. Europosłowie zagłosowali przez podniesienie ręki.

W czwartek z kolei Parlament Europejski opowiedział się za uchyleniem immunitetu poselskiego Belgowi Marcowi Tarabelli i Włochowi Andrei Cozzolino, którzy są zamieszani w skandal korupcyjny.

W grudniu 2022 roku opinią publiczną w Unii Europejskiej wstrząsnął skandal łapówkarski w PE. Kraje takie jak Katar i Maroko rzekomo próbowały wpłynąć na decyzje gospodarcze i polityczne Parlamentu Europejskiego za łapówki przekazywane osobom zajmującym ważne stanowiska w europarlamencie.

Reklama

Katargate. Parlament Europejski uchyla immunitet dwóm posłom

Nazwiska obu europosłów są wymieniane w publikacjach medialnych w kontekście afery. Były europoseł Włoch Pier Antonio Panzeri, jedna z kluczowych postaci w sprawie korupcyjnej, zeznał, że przekazał Tarabelli 120 tys. euro. Panzeri w zamian za złagodzenie wyroku pomaga belgijskiemu wymiarowi sprawiedliwości w śledztwie.

Z kolei Cozzolino kojarzony jest z Włochem Francesco Giorgim, który był jego asystentem. Partnerem Giorgiego jest osadzona w belgijskim areszcie była wiceszefowa PE Greczynka Eva Kaili.

Wcześniej Tarabella i Cozzolino zostali wykluczeni z europejskiej grupy Socjalistów i Demokratów (S&D). Obaj zaprzeczają swojemu udziałowi w aferze, ale już dali do zrozumienia, że nie będą sprzeciwiać się ewentualnemu uchyleniu ich immunitetu.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Parlament Europejski | katargate | afera korupcyjna

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy