Reklama

Papież zaniepokojony napięciem w rejonie Zatoki Perskiej

Papież Franciszek wyraził w niedzielę zaniepokojenie wzrostem napięcia w rejonie Zatoki Perskiej i zaapelował do społeczności międzynarodowej o dołożenie starań na rzecz dialogu i pokoju.

Na zakończenie mszy odprawionej w miejscowości Camerino we włoskim regionie Marche papież odniósł się do napięć, wywołanych w czwartek bliżej niezidentyfikowanymi atakami na dwa tankowce - japoński i norweski - w Zatoce Omańskiej. Na jednej jednostce doszło do eksplozji i pożaru, na drugiej również do wybuchu. Nie wiadomo, co je spowodowało. O ataki na tankowce USA, Wielka Brytania i Arabia Saudyjska oskarżają Iran.

"Śledzę z niepokojem zaostrzenie się napięć w Zatoce Perskiej" - powiedział Franciszek, nawiązując do tych wydarzeń.

Reklama

Papież wyraził pragnienie, by "rozwiązano złożone problemy i konflikty na Bliskim Wschodzie". Wystosował też "żarliwy apel do społeczności międzynarodowej o to, by podjęła wszelkie wysiłki, aby sprzyjać dialogowi i pokojowi".

Przed modlitwą Anioł Pański Franciszek mówił też o obchodzonym w niedzielę Światowym Dniu Uchodźcy, ogłoszonym przez ONZ. "Ten dzień zachęca do solidarności z mężczyznami, kobietami i dziećmi uciekającymi przed wojnami, prześladowaniami i łamaniem podstawowych praw" - podkreślił.

"Niech nasze wspólnoty kościelne i obywatelskie będą bliskie i pełne uwagi na ich potrzeby i ich cierpienia" - dodał papież.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy