Reklama

Reklama

Papież: Wielki Post czasem duchowych zmagań i walki ze złem

Papież Franciszek powiedział w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, że jest to czas duchowych zmagań i walki ze złem. Jak mówił, zło jest obecne w codziennym życiu i objawia się w przemocy, odrzucaniu innych, zamykaniu się, w wojnach i niesprawiedliwościach.

"Wszystko to jest dziełem szatana" - wyjaśnił papież podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański w Watykanie.

"Jesteśmy wezwani do tego, by stawić czoła Diabłu poprzez modlitwę po to, by móc z pomocą Boga pokonać go w naszym codziennym życiu" - mówił Franciszek. "Niestety zło działa w naszym życiu i wokół nas" - dodał.

"W naszym życiu zawsze potrzebujemy nawrócenia, każdego dnia" - wskazał papież, a następnie zaznaczył: "Trzeba mieć odwagę, by odtrącić wszystko to, co sprowadza nas z drogi, fałszywe wartości, które nas oszukują, przyciągając w podstępny sposób nasz egoizm".

Reklama

"Czas smutny, czas żałoby"

Papież podkreślał, że Wielki Post jest czasem pokuty. Ale nie jest to "czas smutny, czas żałoby" - zastrzegł.

Przestrzegał przed poszukiwaniem szczęścia "w bogactwie, w przyjemnościach, we władzy, karierze".

Franciszek ogłosił też, że od 19 do 24 marca w Rzymie przebywać będzie około 300 młodych ludzi z całego świata, którzy przyjadą na spotkanie przygotowujące październikowy synod biskupów na temat młodzieży. Wyraził pragnienie, by wszyscy uczestniczyli w przygotowaniach do niego, także za pośrednictwem internetu. Wszystkie informacje, wyjaśnił, można znaleźć na stronie internetowej sekretariatu synodu biskupów.

Życzenia dla osób uwięzionych

Papież powiedział także: "Na początku Wielkiego Postu, który - jak mówiłem - jest drogą nawrócenia i walki ze złem, chcę skierować szczególne życzenia dla osób uwięzionych".

Zwrócił się do więźniów: "Zachęcam każdego z was do przeżywania okresu Wielkiego Postu, jako okazji do pojednania i odnowy swojego życia pod miłosiernym spojrzeniem Pana".

Papież poprosił również wiernych o modlitewne wsparcie dla niego i dla jego współpracowników z Kurii Rzymskiej w czasie rekolekcji wielkopostnych, na które udaje się w niedzielę po południu do miasteczka Ariccia pod Rzymem. W tamtejszym domu kościelnym papież będzie do soboty. W tym czasie odwołane zostaną wszystkie jego spotkania i uroczystości z jego udziałem, w tym środowa audiencja generalna.

Rekolekcje dla Franciszka i kardynałów z Kurii poprowadzi portugalski ksiądz Jose Tolentino de Mendonca, wicerektor Uniwersytetu Katolickiego w Lizbonie.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy