Reklama

Reklama

Papież otworzył Drzwi Święte w katedrze w Bangi

Papież Franciszek przebywający w Republice Środkowoafrykańskiej dokonał w niedzielę otwarcia Drzwi Świętych w katedrze w Bangi, co symbolizuje inaugurację Roku Świętego. To pierwsze Drzwi Święte otwarte przed Rokiem Miłosierdzia, który zacznie się 8 grudnia.

Stojąc przed Drzwiami Świętymi stołecznej katedry, Franciszek powiedział: "Rok Święty Miłosierdzia zaczyna się wcześniej na tej ziemi, która cierpi od lat z powodu wojny, nienawiści, braku porozumienia i braku pokoju".

- Ta cierpiąca ziemia jest symbolem wszystkich krajów świata niosących krzyż wojny. Bangi staje się też duchową stolicą modlitwy o miłosierdzie Boże. Wszyscy modlimy się o pokój, miłosierdzie, pojednanie, przebaczenie, miłość - mówił papież.

- Dla Bangi, dla całej Republiki Środkowoafrykańskiej i dla wszystkich krajów, cierpiących z powodu wojny, prosimy o pokój - modlił się papież."Chcemy pokoju" - dodał i powtórzył te słowa w miejscowym języku sango.

Reklama

- Tą modlitwą rozpoczynamy dziś Rok Święty tutaj, w tej duchowej stolicy świata - ogłosił Franciszek.

W wygłoszonej następnie homilii w czasie mszy w katedrze papież prosił o złożenie broni na świecie.

- Do wszystkich, którzy w niesprawiedliwy sposób używają broni na świecie, kieruję apel: złóżcie te narzędzia śmierci, uzbrójcie się w sprawiedliwość, miłość i miłosierdzie, autentyczne gwarancje pokoju - wzywał.

Pragnienie szacunku

Papież mówił, że zarówno w Republice Środkowoafrykańskiej, jak i w innych częściach świata, ludzie pragną szacunku, sprawiedliwości i równości, "nie widząc na horyzoncie pozytywnych znaków".

- Wszędzie, a przede wszystkim tam, gdzie panuje przemoc, nienawiść, niesprawiedliwość i prześladowania, chrześcijanie są wezwani do tego, by dawać świadectwo Boga, który jest miłością - dodał.

Franciszek wskazywał wiernym, że "Bóg jest silniejszy od wszystkiego".

- To przekonanie daje wierzącym spokój, odwagę i siłę, by wytrwać w dobru, w obliczu najgorszych przeciwności. Nawet wtedy, gdy siły zła rozpętają się, chrześcijanie muszą odpowiedzieć na wezwanie, z wysoko uniesioną głową, gotowi przeciwstawić się w tej batalii, w której Bóg będzie miał ostatnie słowo - powiedział papież.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy