Reklama

Reklama

Papież Franciszek zmienia plany. Nowy kalendarz podróży

Zmiany w planach podróży papieża - Franciszek odwiedzi Maltę na początku przyszłego roku, a nie w grudniu obecnego, zaś jego planowana na listopad podróż do Glasgow na konferencję klimatyczną ONZ wydaje się być wykluczona.

Premier Malty Robert Abela, który w piątek został przyjęty przez papieża na audiencji, powiedział, że odwiedzi on wyspę w 2022 roku.

- Wydaje się, że wizyta jest potwierdzona na przyszły rok, prawdopodobnie na pierwszy kwartał. Papież jest bardzo entuzjastycznie nastawiony do wizyty na Malcie - podkreślił szef rządu w wywiadzie telewizyjnym.

Krótka podróż do tego małego kraju planowana była najpierw na maj 2020 roku, ale nie doszła do skutku z powodu pandemii. W ostatnich tygodniach pojawiły się doniesienia, że Franciszek odwiedzi Maltę na początku grudnia.

Reklama

Pielgrzymka ta miała też obejmować Grecję i Cypr, jak wynikało z zapowiedzi przedstawicieli lokalnych władz i Kościoła. Watykan planów tych nigdy jednak nie potwierdził oficjalnie.

Nie przed wyborami

Jako przyczynę przełożenia wizyty wymienia się zarówno pandemię, jak i sytuację polityczną na Malcie w związku z możliwymi wyborami w najbliższym czasie. Zasadą jest unikanie papieskich podróży w okresie przedwyborczym.

Sam papież potwierdził natomiast w jednym z wywiadów zamiar wyjazdu do Glasgow w Szkocji, gdzie w pierwszej połowie listopada odbędzie się konferencja klimatyczna ONZ COP26. Zastrzegł zarazem: "Wszystko będzie zależeć o tego, jak się będę czuł w tym momencie. Ale moje przemówienie jest już w przygotowaniu".

W Watykanie poinformowano, że na czele jego delegacji podczas konferencji w Glasgow stać będzie sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin. To oświadczenie biura prasowego Stolicy Apostolskiej zostało zinterpretowane przez część mediów jako rezygnację z planów tej krótkiej, prawdopodobnie jednodniowej podróży. Ponadto, jak się zauważa, przemawia za takim scenariuszem to, że nie została ona dotąd zakomunikowana towarzyszącym Franciszkowi dziennikarzom.

Prawdopodobne spotkanie z Joe Bidenem

Bogaty jest natomiast program zagranicznych spotkań papieża w najbliższych tygodniach w Watykanie, przede wszystkim w związku z przyjazdem do Rzymu przywódców krajów G20 na szczyt, który odbędzie się 30 i 31 października. Wszystko wskazuje na to, że Franciszek przyjmie wówczas na audiencji także prezydenta USA Joe Bidena.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy