Reklama

Papież Franciszek: W przypadku rezygnacji nie wrócę do Argentyny

W razie rezygnacji papież Franciszek nie zamierza nosić białej sutanny ani mieszkać w Watykanie, o czym Ojciec Święty opowiedział w wywiadzie dla meksykańskiej stacji Televisa Univision. Dodał, że będzie wówczas emerytowanym biskupem Rzymu i nie wróci do Argentyny.

85-letni papież Franciszek zastrzegł zarazem, że na razie nie ma zamiaru ustępować. Zauważył jednocześnie, że rezygnacja Benedykta XVI w 2013 pozostawiła "otwarte drzwi". 

Wyjaśnił, że gdyby jednak kiedyś do tego doszło, nie chciałby być nazywany "emerytowanym papieżem". Tak mówi się o Benedykcie XVI. O jego ustąpieniu Franciszek powiedział, że "pierwsze takie doświadczenie przebiegło dobrze, bo to człowiek święty i dyskretny". Ale w przyszłości - jego zdaniem - należy opracować reguły w takich przypadkach i powinny one być jasno zapisane.

Reklama

"Na pewno nie wrócę do Argentyny"

Franciszek wyjawił, że on sam w razie ustąpienia z urzędu chciałby znaleźć kościół w Rzymie, w którym mógłby spowiadać wiernych i odwiedzać chorych. Na sugestię, że mogłaby to być bazylika świętego Jana na Lateranie, katedra biskupa Rzymu, odpowiedział: Może.

Zapytany, czy chciałby pozostać w Watykanie albo wrócić do Argentyny, odparł: Na pewno nie.

Papież Franciszek na zarzuty prorosyjskości reaguje śmiechem

W odniesieniu do inwazji Rosji na Ukrainę Franciszek wyjaśnił, że woli mówić o ofiarach niż o sprawcach oraz o "zaatakowanym kraju", a także o "dzikich rzeczach, które czytamy i wiemy, kto je robi".

Swoją reakcję na zarzuty, że jest "prorosyjski" opisał: "Śmieję się. Zdolność ludzi do wyrażania swoich opinii nie ma granic". "Wiele opinii powstaje na fali ostatniego wpisu na Twitterze" - ocenił papież.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: ​Papież Franciszek | rezygnacja papieża | Watykan

Reklama

Reklama

Reklama