Reklama

Reklama

Papież Franciszek spotkał się z rodzinami ofiar zamachu w Nicei

Papież Franciszek spotkał się w sobotę w Watykanie z rodzinami ofiar zamachu terrorystycznego w Nicei, do którego doszło 14 lipca. Zginęło tam ponad 80 osób. Apelował, by nie odpowiadać nienawiścią na nienawiść i przemocą na przemoc.

Zwracając się do ponad 1000 osób z francuskiego miasta na audiencji w Auli Pawła VI, Franciszek powiedział, że z wielkim wzruszeniem przyszedł na spotkanie z nimi.

- Cierpicie na ciele i duszy dlatego, że podczas świątecznego wieczoru zaatakowała was ślepa przemoc, was czy waszych bliskich, nie zważając na pochodzenie czy religię - powiedział.

- Pragnę podzielić wasz ból; ból, który jest jeszcze silniejszy, gdy myślę o dzieciach, o całych rodzinach, których życie zostało nagle rozdarte i to w tak dramatyczny sposób - mówił papież.

Wspomniał następnie o rannych i ludziach “okrutnie okaleczonych", o tych, którzy nie mogli przyjechać na audiencję, bo wciąż przebywają w szpitalu.

Reklama

- Dramat, jaki przeżyło miasto Nicea, rozbudził wszędzie znaczące gesty solidarności i pomocy - dodał Franciszek, który podziękował uczestnikom akcji ratunkowej, prowadzonej zaraz po zamachu, i akcjom niosącym później pomoc rodzinom.

Franciszek oświadczył: “Nawiązywanie szczerego dialogu i braterskich relacji między wszystkimi, szczególnie tymi, którzy wierzą w jednego i miłosiernego Boga, jest pilnym priorytetem, który muszą wspierać osoby odpowiedzialne, zarówno politycy, jak i duchowni". To także, wskazał, obowiązek każdego człowieka.

"Na ataki diabła można odpowiedzieć tylko dziełami Bożymi"

- Kiedy pokusa zamykania się w sobie lub odpowiadania nienawiścią na nienawiść i przemocą na przemoc jest wielka, konieczne jest autentyczne nawrócenie serca - zauważył papież i podkreślił, że takie orędzie kieruje do wszystkich Ewangelia.

- Na ataki diabła można odpowiedzieć tylko dziełami Bożymi, którymi są przebaczenie, miłość i szacunek dla bliźniego, nawet jeśli jest inny - stwierdził Franciszek.

W audiencji uczestniczył przewodniczący władz regionu Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże Christian Estrosi. Byli reprezentanci Kościoła katolickiego, muzułmanie i delegacja wspólnoty żydowskiej. Na zakończenie spotkania, ze względu na obecność przedstawicieli innych religii, papież nie udzielił tradycyjnego błogosławieństwa.

Franciszek długo rozmawiał z przybyłymi, witając się osobiście niemal z każdą osobą. Niektórzy trzymali w rękach zdjęcia swych bliskich, którzy zginęli w zamachu.

14 lipca wieczorem podczas uroczystości z okazji święta narodowego Francji w tłum na nadmorskiej promenadzie w Nicei wjechała rozpędzona ciężarówka, prowadzona przez Tunezyjczyka mieszkającego we Francji. Sprawca masakry, powiązany z Państwem Islamskim, został zastrzelony przez policję.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy