Reklama

Papież Franciszek spotkał się z Benedyktem XVI. Wyjątkowa okazja

Kościół ma 17 nowych kardynałów z pięciu kontynentów. Godność kardynalską otrzymali w sobotę od papieża Franciszka podczas konsystorza w Watykanie. Papież mówił, że na świecie panuje "wirus polaryzacji i wrogości" oraz "patologia obojętności". Przy tej okazji doszło także do spotkania emerytowanego papieża Benedykta XVI z papieżem Franciszkiem.

Po konsystorzu Franciszek wraz z nowymi kardynałami pojechał z wizytą do swego poprzednika, mieszkającego w dawnym budynku klasztornym w Ogrodach Watykańskich.

Nowi kardynałowie

Wśród nowych kardynałów jest arcybiskup stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej, Bangi- Dieudonne Nzapalainga, który na konsystorz przybył do Watykanu wraz z imamem i protestanckim pastorem.

Birety dostali też metropolita Madrytu Carlos Osoro Sierra, arcybiskup Chicago Blase Cupich, arcybiskup Port Moresby w Papui Nowej Gwinei John Ribat, arcybiskup Newark w USA Joseph William Tobin.

Reklama

Godność kardynalską papież nadal również 88-letniemu Ernestowi Simoniemu z Albanii, którego jako księdza poznał podczas swej wizyty w tym kraju w 2014 roku. W czasie spotkania z albańskim duchowieństwem ksiądz Simoni opowiedział o tym, że w czasach komunistycznego reżimu spędził 28 lat w więzieniach i obozach pracy, był torturowany i skazany na śmierć. Karę tę zamieniono mu na wieloletnie więzienie i pracę przymusową. Franciszek ze wzruszeniem wysłuchał wtedy jego opowieści i pocałował albańskiego duchownego w rękę. To jedyny nowy kardynał, przed którym papież schylił głowę i ucałował go, gdy wręczał mu biret kardynalski.

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy