Reklama

Papież Franciszek przypomniał o rocznicy zamachu na św. Jana Pawła II

Papież Franciszek podczas audiencji generalnej w środę 13 maja przypomniał o przypadającej tego dnia 39. rocznicy zamachu na św. Jana Pawła II na placu Świętego Piotra. Mówił, że w swym ocaleniu papież widział interwencję Matki Bożej Fatimskiej.

Zwracając się do Polaków podczas transmitowanej z biblioteki w Pałacu Apostolskim, kolejnej audiencji bez udziału wiernych, Franciszek przywołał 13 maja 1981 roku, gdy turecki zamachowiec Mehmet Ali Agca oddał strzały do św. Jana Pawła II.

Franciszek powiedział: "Dzisiaj w liturgii obchodzimy wspomnienie Matki Bożej Fatimskiej. Powracamy myślą do jej objawień i orędzia przykazanego światu, a także do zamachu na życie świętego Jana Pawła II, który w swoim ocaleniu widział matczyną interwencję Najświętszej Dziewicy".

"W naszej modlitwie, prośmy Boga, za wstawiennictwem Niepokalanego Serca Maryi, o pokój dla świata, powstrzymanie pandemii, o ducha pokuty i o nasze nawrócenie" - dodał papież.

Reklama

Specjalna msza w setną rocznicę urodzin Jana Pawła II

Franciszek przypomniał następnie, że w poniedziałek 18 maja, w setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, odprawi o godzinie 7 rano mszę w kaplicy przy jego grobie w bazylice watykańskiej, która będzie transmitowana.

"Dziękujemy Bogu za tego świętego biskupa Rzymu i prośmy go, aby nam pomógł, pomógł Kościołowi Rzymu, żeby się nawrócił i rozwijał" - mówił papież.

Na stronie internetowej watykańskiego dziennika "L'Osservatore Romano", który w czasie pandemii ukazuje się tylko w wersji elektronicznej, przypomniano archiwalne, nadzwyczajne wydanie gazety z 14 maja 1981 roku przygotowane w godzinach tuż po zamachu na Jana Pawła II.

"Godziny nadziei i modlitwy o zdrowie Ojca Świętego" - to nagłówek, jaki widniał na pierwszej stronie dziennika. Są tam też komunikaty medyczne wydane po długiej operacji oraz tekst katechezy, jaką papież miał wygłosić podczas audiencji generalnej, gdy doszło do zamachu.

Z Watykanu Sylwia Wysocka

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy