Reklama

Papież Franciszek do mafiosów na Sycylii: Nawróćcie się

"Nawróćcie się" - apelował do sycylijskich mafiosów papież Franciszek, który w Palermo, w 25. rocznicę śmierci błogosławionego księdza Pino Puglisiego, odprawił mszę świętą. Ks. Puglisi został zabity przez cosa nostra.

Na mszę przybyło ponad 80 tysięcy osób. Jej uczestnicy modlili się za wszystkie ofiary mafii. Ksiądz Pino Puglisi był proboszczem w kontrolowanej przez cosa nostra dzielnicy Palermo, Brancaccio. Prowadził działalność społeczną i edukacyjną zajmując się wychowaniem dzieci i nastolatków, by uchronić nowe pokolenia przed wciągnięciem w działalność mafijną. Został zastrzelony przed swym domem 15 września 1993 roku, w dniu swych 56. urodzin. Bossowie gangu sycylijskiej mafii, którzy zlecili morderstwo, zostali skazani na dożywocie.

W homilii Franciszek powiedział: "Mafiosom mówię: zmieńcie się, bracia i siostry. Przestańcie myśleć o sobie samych i waszych pieniądzach, nawróćcie się na prawdziwego Boga i Jezusa Chrystusa". "W przeciwnym razie - dodał - wasze życie będzie zmarnowane i będzie to najgorsza z porażek".

Reklama

"Podczas gdy mafijna litania mówi: 'ty nie wiesz, kim ja jestem', ta chrześcijańska brzmi: potrzebuję ciebie. Gdy mafijna groźba to: +zapłacisz mi+, chrześcijańska modlitwa głosi: Panie, pomóż mi kochać" - podkreślał papież.

"Nie można wierzyć w Boga i być mafiosem. Mafioso nie żyje jak chrześcijanin, bo bluźni życiem imię Boga - miłości" - dodał Franciszek. Wskazywał: "Innym daje się życie, nie odbiera się go. Nie można wierzyć w Boga i nienawidzić brata, odbierać życia z nienawiści".

Papież podkreślał, że Bóg, który jest miłością, odrzuca wszelką przemoc i kocha wszystkich ludzi. "Dlatego - mówił - słowo 'nienawiść' należy wykreślić z życia chrześcijańskiego".

Franciszek przywołał śmierć księdza Puglisiego: "Mija 25 lat, gdy zmarł w dniu swoich urodzin i ukoronował swoje zwycięstwo uśmiechem; tym uśmiechem, nie pozwalającym spać w nocy jego zabójcy, który potem powiedział: 'w tym uśmiechu był pewien rodzaj światła".

"Ksiądz Pino był bezbronny, ale jego uśmiech wyrażał siłę Boga: nie była to oślepiająca błyskawica, lecz delikatne światło, które wdziera się do wnętrza i oczyszcza serce" - mówił papież w czasie mszy na błoniach Foro Italico w Palermo.

Przywołując jego postawę sprzeciwu wobec mafii dodał: "Wiedział, że jest w niebezpieczeństwie, ale wiedział przede wszystkim, że prawdziwym niebezpieczeństwem w życiu jest nie podejmować ryzyka".

Przywoływał słowa błogosławionego męczennika: "Jeśli każdy coś zrobi, można zrobić dużo".

"Ilu z nas realizuje te słowa w praktyce?" - pytał Franciszek.

Ksiądz Puglisi "nie żył po to, by go widziano, by kierować apele przeciwko mafii i nie zadowalał się nie czyniąc nic złego, ale siał dobro, dużo dobra" - podkreślił wśród braw wiernych.

Franciszek wzywał wierzących, by wczuli się w życie osób potrzebujących i słuchali ludu.

"Lękajcie się głuchoty, niesłuchania ludu. To jest jedyny możliwy populizm, jedyny chrześcijański populizm: słuchanie ludu i służenie mu, bez krzyku, bez oskarżania i rozbudzania sporów" - oświadczył papież.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy