Reklama

Reklama

Papież apeluje: Nech Kościół w Rzymie i na świecie będzie zawsze wierny Ewangelii

Papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w piątek w południe modlił się, aby Kościół w Rzymie i na całym świecie "był zawsze wierny Ewangelii", w służbie której święci Piotr i Paweł, patroni Stolicy Apostolskiej, poświęcili swoje życie.

W uroczystość świętych Piotra i Pawła, która w Rzymie jest dniem świątecznym, po porannej mszy w Watykanie Franciszek spotkał się z wiernymi na południowej modlitwie Anioł Pański.

Jak mówił, tego dnia Kościół zwraca się do korzeni swej wiary i oddaje cześć obu Apostołom, których szczątki pochowane są w dwóch rzymskich bazylikach. Podkreślił, że pielgrzymi z całego świata przybywają, by oddać im hołd.

W rozważaniach przed modlitwą Franciszek powiedział, że w ciągu wieków świat określał Jezusa na różne sposoby, nazywając go "wielkim prorokiem sprawiedliwości i miłości, mądrym nauczycielem życia, rewolucjonistą, marzycielem".

Reklama

"To wiele pięknych słów" - dodał papież. Mówił o "zamieszaniu" różnych "hipotez", wśród których wyłania się wyraźne i jasne wyznanie Szymona Piotra: "Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego". "To właśnie jest nowość, którą łaska zapala w sercu tych, którzy otwierają się na tajemnicę Jezusa: ta pewność nie jest matematyczna, lecz jeszcze silniejsza, wewnętrzna" - podkreślił.

Paliusze dla metropolitów

Rano na placu Świętego Piotra papież odprawił mszę i pobłogosławił paliusze dla obecnych na niej nowych arcybiskupów metropolitów, mianowanych w ciągu minionego roku. W gronie około 30 ordynariuszy był arcybiskup łódzki Grzegorz Ryś.

Po mszy papież wręczył nowym metropolitom paliusze - wełniane taśmy, symbol więzi ze Stolicą Apostolską. Zostaną one im nałożone podczas uroczystości w ich archidiecezjach.

Wśród uczestniczących w liturgii kardynałów z całego świata było także 14 nowych purpuratów, którzy w czasie konsystorza w czwartek otrzymali birety kardynalskie i pierścienie. Jednym z nowych kardynałów, pierwszym Polakiem z nominacji Franciszka, jest papieski jałmużnik Konrad Krajewski.

Na mszy był między innymi prezydent Boliwii Evo Morales, który rozmawiał potem chwilę z papieżem. Morales przybył do Rzymu w związku z czwartkowym konsystorzem, na którym godność kardynała otrzymał dostojnik z jego kraju Toribio Ticona Porco.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy