Reklama

Papież apeluje do młodzieży o odwagę i nadzieję

Papież Franciszek wezwał młodzież, by z odwagą i nadzieją patrzyła w przyszłość i spełniała swoje marzenia. "Nie zapominajcie o waszych korzeniach" - zwrócił się w nagraniu do francuskiej młodzieży w czasie synodu w Watykanie.

Nagrania przesłania papieża dokonał biskup pomocniczy Lyonu Emmanuel Gobilliard, który jest delegatem Konferencji Episkopatu Francji na synod poświęcony młodzieży.

W trakcie przerwy w obradach francuski biskup podszedł do papieża z kamerą włączoną w telefonie komórkowym i poprosił go o przesłanie "pocieszenia i nadziei" do młodzieży, podkreślając, że byłby to "prezent".

Franciszek zgodził się natychmiast i powiedział: "Jesteście głównymi bohaterami nadziei. Przyszłość jest w waszych rękach". "Nie lękajcie się; weźcie odpowiedzialność w swoje ręce. Bądźcie odpowiedzialni, realizujcie wasze marzenia" - mówił papież w spontanicznej wypowiedzi.

Reklama

"Oto rada, która wam bardzo pomoże; rozmawiajcie z osobami starszymi, bo one są korzeniami" - dodał. "Oni są korzeniami narodu, a wy musicie o nie dbać, by mogły rozwijać się i dać owoce. Nie zapominajcie, że kwiaty, jakie ma drzewo, pochodzą z tego, co jest pod ziemią. Idźcie naprzód, bez strachu, z odwagą, w dialogu" - apelował do młodzieży. Podkreślił, że "historia narodu to korzenie i cały jego rozwój".

"Wasz naród musi iść naprzód, a to jest w waszych rękach. To jest wasza nadzieja, to jest wasza pociecha i to jest wasze wyzwanie. Odwagi, naprzód!" - wezwał papież.

Przesłanie zakończył słowami: "Do zobaczenia w Panamie". To tam w styczniu przyszłego roku odbędą się Światowe Dni Młodzieży.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

PAP

Reklama

Reklama

Reklama