Reklama

Papieska posiadłość w Castel Gandolfo staje się muzeum

Letnia papieska rezydencja w Castel Gandolfo, która stoi pusta od 3 lat, zostaje przekształcona w muzeum - podał Watykan. Zwiedzającym będą udostępnione komnaty w Pałacu Apostolskim. Oznacza to, że Franciszek definitywnie zrezygnował z wypoczynku w tym miejscu.

Wielka, licząca ponad 400 lat posiadłość w miasteczku pod Rzymem, w której wiele czasu spędzali Paweł VI, Jan Paweł II i Benedykt XVI, a wcześniej ich poprzednicy faktycznie przestała być miejscem odpoczynku po wyborze Franciszka.

Od końca lutego do początku maja 2013 roku mieszkał tam Benedykt XVI po swej abdykacji i opuszczeniu apartamentu w Watykanie. Kilkakrotnie emerytowany papież pojechał tam potem jeszcze na krótki wypoczynek. W 2015 roku spędził tam urlop.

Franciszek ani razu nie nocował w Castel Gandolfo.

Bardzo kosztowna w utrzymaniu posiadłość stoi pusta

W ostatnich latach w związku z tym, że olbrzymia, znacznie większa od Watykanu i bardzo kosztowna w utrzymaniu posiadłość stoi pusta, z inicjatywy papieża stopniowo zaczęto udostępniać ją turystom. Zwiedzający mogą spacerować po ogrodach w Castel Gandolfo. Była to pierwsza taka inicjatywa Franciszka. Następnie, przed rokiem uruchomione zostało specjalne połączenie kolejowe między stacją koło Watykanu a podrzymskim miasteczkiem. Przy tej okazji dla turystów otwarto kilka sal pałacu.

Reklama

Teraz zaś papież zdecydował, że Castel Gandolfo staje się dostępnym dla wszystkich muzeum. Zwiedzanie całego Pałacu Apostolskiego możliwe będzie od 21 października.

Zobaczyć będzie można papieską kaplicę, w której na prośbę Piusa XI, wcześniej nuncjusza apostolskiego w Warszawie, Jan Henryk Rosen namalował w latach 30. zeszłego wieku dwa freski. Przedstawiają one księdza Augustyna Kordeckiego broniącego Jasnej Góry w 1655 roku i księdza Ignacego Skorupkę na czele żołnierzy polskich podczas walk z Armią Czerwoną w 1920 r.

Niezwykła historia papieskiej posiadłości

Turyści będą mogli poznać niezwykłą historię papieskiej posiadłości. Dowiedzą się, że Pius XII oddał ją do dyspozycji mieszkańców pobliskiego miasteczka Albano, którzy stracili dach nad głową w czasie bombardowań w 1944 roku. W papieskiej sypialni zamienionej na salę porodową urodziło się wtedy 40 dzieci.

Castel Gandolfo tętniło życiem za pontyfikatu Jana Pawła II, gdy odbywały się tam na dziedzińcu pałacu koncerty i specjalne audiencje. Organizowano też spotkania naukowców z papieżem.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy