Państwa członkowskie UE zatwierdziły polski Krajowy Plan Odbudowy
Polski KPO ostatecznie zatwierdzony przez unijnych ministrów finansów w Luksemburgu - dowiedziała się reporterka Polsat News Dorota Bawołek. Od głosu wstrzymała się jedynie Holandia, ale cztery inne kraje poparły nasz KPO pod pewnymi warunkami.
"Teraz KE czeka na krok Warszawy - realizacje kamieni milowych dotyczących sądownictwa (wdrożenie nowej ustawy o SN)" - napisała na Twitterze Dorota Bawołek.
Komisja Europejska czeka teraz na ruch władz Polski, czyli realizację tzw. kamieni milowych. Spełnienie wymagań Komisji Europejskich, takich jak wdrożenie nowej ustawy o Sądzie Najwyższym, pozwoli na wypłatę pieniędzy z KPO.
Jak dodała Dorota Bawołek, Dania, Szwecja, Holandia i Belgia "zażądały dodatkowych deklaracji od KE, że będzie rygorystycznie oceniać realizacje przez Polskę kamieni milowych".
W środę unijny komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni podczas posiedzenia jednej z komisji parlamentarnych Parlamentu Europejskiego oświadczył: Komisja Europejska poparła polski Krajowy Plan Odbudowy, ponieważ spełnia on wszystkie 11 kryteriów wymienionych w rozporządzeniu ustanawiającym Fundusz Odbudowy i Odporności (RRF).
- W naszej ocenie plan będzie wspierał Polaków na ich drodze do bardziej zrównoważonej, cyfrowej przyszłości. (...) Stanowi on kompleksową i zrównoważoną odpowiedź na sytuację gospodarczą i społeczną Polski - oświadczył Gentiloni.
- To była właściwa decyzja, choć nie jest ostateczna - zastrzegł komisarz, wyjaśniając, że wypłata środków z RRF jest uzależniona od spełnienia konkretnych warunków związanych z praworządnością.