Reklama

Palestyna odpowiada Izraelowi: Zerwiemy wszelkie dotychczasowe porozumienia

Palestyński prezydent Mahmud Abbas oznajmił w czwartek na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że zerwie wszelkie porozumienia zawarte z Izraelem, jeśli przyszły rząd tego kraju spróbuje spełnić zapowiedź Benjamina Netanjahu o aneksji okupowanych ziem palestyńskich.

"Jeśli przyszły rząd Izraela, jaki powstanie, przystąpi do urzeczywistniania tego planu, my unieważnimy wszystkie podpisane porozumienia" z Izraelem i "wycofamy się z wszystkich podjętych zobowiązań" - zapowiedział.

"Odrzucimy całkowicie i kompletnie cały plan" - zagroził z naciskiem Abbas.

"Jest naszym obowiązkiem bronić wszystkich naszych praw wszelkimi możliwymi środkami - mało ważne, jakie będą tego następstwa - angażując się całkowicie w działanie na rzecz zastosowania prawa międzynarodowego i w walkę przeciwko terroryzmowi" - oświadczył prezydent Autonomii Palestyńskiej, który składał już podobne deklaracje w lipcu.

Reklama

Kontrowersyjna zapowiedź Netanjahu

Netanjahu, dotychczasowy premier Izraela, po wyborach z 17 września ponownie otrzymał misję sformowania rządu. Na tydzień przed wyborami zapowiedział, że jeśli je wygra, ogłosi aneksję Doliny Jordanu i zamierza włączyć do Izraela wszystkie osiedla żydowskie na całym Zachodnim Brzegu.

W początkach lat 90. Izrael i Palestyńczycy, którym przewodził wówczas Jaser Arafat, podpisali szereg porozumień pokojowych, którym patronowały Stany Zjednoczone.

84-letni Abbas obiecał też podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ przeprowadzenie na ziemiach palestyńskich wyborów powszechnych. Ostatnie odbyły się w 2006 roku.

"Po powrocie do kraju zwołam na Zachodnim Brzegu, w Strefie Gazy i w Jerozolimie Wschodniej wybory lokalne i wszyscy, którzy by się im sprzeciwili, będą musieli odpowiedzieć za swe czyny przed Bogiem i wspólnotą międzynarodową" - zadeklarował uroczyście palestyński prezydent.

Apel do wspólnoty międzynarodowej

Abbas bronił też w swym przemówieniu praw Palestyny, traktowanej jako stały obserwator w ONZ, do korzystania z uprawnień przysługujących "pełnoprawnym członkom ONZ oraz wszystkich jej organów i instytucji".

Palestyński przywódca zakończył przemówienie wezwaniem do wspólnoty międzynarodowej, aby "zmusiła Izrael do wypełnienia z całym poszanowaniem postanowień Organizacji Narodów Zjednoczonych".

Odpowiedź ambasadora Izraela

Ambasador Izraela Danny Danon odpowiedział krótko na przemówienie Abbasa, oświadczając, że palestyński przywódca "woli skupić się w ONZ na wysiłkach Autonomii Palestyńskiej skierowanych przeciwko Izraelowi, niż walczyć przeciwko wezwaniom do terroryzmu w Autonomii pod jego przywództwem".

Danon, jak odnotowują agencje, nie nawiązał jednak do zapowiadanej przez Netanjahu aneksji okupowanych ziem palestyńskich. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy