Reklama

Reklama

Pakistan walczy z inflacją. Minister wezwał do ograniczenia picia herbaty

Inflacja w Pakistanie wyniosła w maju 13,8 proc. W związku z tym, minister planowania i rozwoju wezwał obywateli do ograniczenia picia herbaty w celu wsparcia narodowej gospodarki.

Pakistański minister wezwał obywateli do ograniczenia spożycia herbaty o jedną lub dwie filiżanki dziennie, co miałoby pomóc ożywić krajową gospodarkę, która rocznie na import herbaty przeznacza 600 mln dolarów - poinformowała w poniedziałek agencja Anatolia.

W maju inflacja w zamieszkiwanym przez 210 mln osób Pakistanie wyniosła 13,8 proc. W porównaniu z tym samym okresem w roku 2021 ceny żywności wzrosły w ubiegłym miesiącu o 17,3 proc., a transportu o 32 proc. - wynika z najnowszych danych pakistańskiego banku centralnego.

Pakistan walczy z inflacją

Herbata jest dla wielu Pakistańczyków podstawowym napojem i elementem towarzyskich spotkań. - To najbardziej przystępny cenowo napój, którym możemy cieszyć się samotnie lub poczęstować nim gości - powiedziała w rozmowie z agencją Anatolia Saadia Peerzada, mieszkająca w Karaczi prawniczka.

Reklama

Pakistan importuje 30 mln ton herbaty z 15 produkujących ją państw. W 2021 roku pakistański rząd uruchomił pięcioletni plan utworzenia rodzimych hodowli roślin herbaty na obejmujących 25 tys. akrów plantacjach w położonej na północy kraju prowincji Chajber Pasztunchwa oraz kontrolowanej przez Islamabad części Kaszmiru.

Spożycie herbaty na terenie współczesnego Pakistanu zostało spopularyzowane przez Brytyjczyków w XIX wieku, kiedy obszary te wchodziły w skład brytyjskiego imperium kolonialnego. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy