Reklama

Reklama

Pakistan: Mężczyzna skazany na śmierć za wpisy na Facebooku

Za bluźniercze uwagi na temat islamu zamieszczone w mediach społecznościowych sędzia w Pakistanie skazał szyitę na śmierć - poinformował prokurator generalny kraju. Szyici w sunnickim Pakistanie stanowią mniejszość.

Shafiq Chaudhry powiedział, że wyrok w sprawie 30-letniego Taimore Razy ogłosił w sobotę w pendżabskim mieście Bahawalpur sędzia Shabir Ahmed.

Razę aresztowano w zeszłym roku za oczerniające wypowiedzi na Facebooku o sunnickich przywódcach religijnych i żonach proroka Mahometa.

W Pakistanie rywalizacja między sunnitami a szyitami datuje się od VII wieku, czyli od początku podziału w łonie islamu w wyniku sporu o sukcesję po śmierci Mahometa. Według szyitów, prawowitymi następcami ostatniego proroka są jedynie potomkowie Alego i córki proroka Fatimy. Ali, który został kalifem w 656 r., zginął pięć lat później w wyniku zamachu, ale podział islamu trwa nadal.

Reklama

W Pakistanie panuje bardzo surowe prawo dotyczące bluźnierstwa, według którego za obrazę Allaha, islamu i osobistości religijnych wymierzana jest kara główna, ale już samo oskarżenie może doprowadzić do wybuchu przemocy.

W kwietniu pakistański student został pobity na śmierć przez niewielką grupę na kampusie uniwersyteckim w mieście Mardan z powodu oskarżeń o udostępnienie bluźnierczych materiałów na Facebooku.

Premier Nawaz Sharif w marcu wydał nakaz usuwania z internetu bluźnierczych materiałów i podkreślił, że każdy, kto umieszcza w sieci takie treści, powinien "zostać surowo ukarany zgodnie z prawem". Rząd zagroził zablokowaniem mediów społecznościowych, które nie będą eliminować takich treści.

Od 1990 r. co najmniej 65 osób zostało zamordowanych w Pakistanie z powodu oskarżeń o bluźnierstwo. Jedną z ofiar był liberalny gubernator Pendżabu, Salman Taseer, który został zabity w 2011 r. przez swego ochroniarza. Taseer zabiegał o uwolnienie chrześcijanki Asi Bibi, skazanej w 2010 r. na śmierć. Według władz, gubernator zginął, bo otwarcie opowiadał się za wprowadzeniem poprawek do ustawy penalizującej bluźnierstwo. W 2012 r. za krytykowanie prawa o bluźnierstwie zamordowany został Shabbaz Batti, pakistański minister ds. mniejszości. Zabójca Taseera został powieszony rok temu, co wywołało rozruchy; ekstremiści traktują go jako męczennika islamu. 

Reklama

Reklama

Reklama