Reklama

Reklama

Pakistan: 14 zabitych w zamachu bombowym

Co najmniej 14 osób zginęło, a 23 zostały ranne w środę w zamachu bombowym przeprowadzonym przed ośrodkiem szczepień przeciwko polio w Kwecie na zachodzie Pakistanu - poinformowała miejscowa policja oraz media powołujące się na źródła medyczne.

Ofiary śmiertelne to 12 policjantów ochraniających pracowników ośrodka, żołnierz oraz osoba cywilna - powiedział szef lokalnej policji Syed Imtiaz Shah. Jak dodał, bomba eksplodowała przed ośrodkiem na krótko przed planowanym wyjazdem zespołów pracowników do pobliskich dzielnic miasta w ramach trzydniowej akcji szczepień.

Według służb bezpieczeństwa, najprawdopodobniej chodzi o atak przeprowadzony przez zamachowca samobójcę, ale nie zostało to jeszcze potwierdzone.

Pakistan to jeden z trzech, obok Nigerii i Afganistanu, krajów na świecie, gdzie wciąż dochodzi do zachorowań na polio.

Reklama

Podejrzliwość i nieufność

Kampanie zdrowotne, zwłaszcza te wspierane przez organizacje międzynarodowe, są przyjmowane z podejrzliwością przez miejscową ludność, która obawia się, że lekarze mogą być szpiegami CIA, tropiącymi islamskich radykałów i naprowadzającymi amerykańskie samoloty bezzałogowe na cele. Dzięki fikcyjnej kampanii szczepień, pakistański lekarz doprowadził wywiad USA do kryjówki przywódcy Al-Kaidy Osamy bin Ladena, który w efekcie został zabity przez amerykańskich komandosów.

Niektórzy islamiści sprzeciwiają się takim kampaniom, twierdząc, że ich rzeczywistym celem jest sterylizowanie muzułmanów.

Polio (choroba Heinego-Medina) przenosi się zazwyczaj drogą pokarmową lub rzadziej kropelkową. Dotyka przede wszystkim dzieci do piątego roku życia i w niektórych przypadkach może prowadzić do śmierci.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne