Reklama

Reklama

Paczka papierosów za 47 euro. Nowy pomysł holenderskich władz

Sekretarz stanu ds. zdrowia Maarten van Ooijen zaproponował, aby cena papierosów w Holandii stopniowo wzrosła do 47 euro za paczkę w 2040 roku - informuje w środę dziennik "De Telegraaf". Obecnie paczka papierosów kosztuje w Holandii osiem euro.

Dziennikarzom udało się potwierdzić, że w ramach ministerialnego planu "pokolenia wolnego od dymu tytoniowego", planowane jest radykalne podniesienie ceny papierosów.

Rząd już zgodził się, aby cena wzrosła do 10 euro w 2025 roku. Zdaniem "De Telegraaf" minister Van Ooijen chce, aby rosła ona o dwa euro rocznie i ostatecznie sięgnęła nawet 47 euro, czyli ponad 200 złotych za paczkę.

Biorą przykład z Australii

Z danych ministerstwa zdrowia wynika, że obecnie pali około 20 procent mieszkańców Niderlandów. Z ostatnich badań uniwersytetu w Maastricht wynika, że połowa palaczy jest gotowa rzucić nałóg tylko wtedy, gdy paczka produktów do palenia staje się praktycznie niedostępna.

Reklama

Plan tak drastycznego podniesienia ceny tytoniu jest wzorowany na rozwiązaniu australijskim, gdzie paczka 20 papierosów kosztuje około 24 euro.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy