Reklama

Oznaki Alzheimera u delfinów? Nowe odkrycie naukowców

Naukowcy dokonali zaskakującego odkrycia. Po przebadaniu mózgów zmarłych delfinów stwierdzono, że wykazują one cechy charakterystyczne dla choroby Alzheimera, na którą cierpią ludzie. Odkrycie może być rozwiązaniem teorii tzw. "chorego przywódcy".

Badacze z Uniwersytetu w Glasgow, uniwersytetów w St. Andrews i Edynburgu oraz Instytutu Badawczego Moredun w Szkocji odkryli u delfinów butlonosych i humbaków zmiany w mózgach charakterystyczne dla choroby Alzheimera. 

Chociaż oznaki tej choroby zostały już wykryte u innych zwierząt, nie stwierdzono, aby Alzheimer występował naturalnie u gatunków innych niż ludzie. Teraz, po pośmiertnym zbadaniu tkanki mózgu to się zmieniło. Istnieje więc szansa, aby rozwiązać zagadkę dlaczego "niektóre grupy lub stada wielorybów i delfinów osiadają na mieliźnie w płytkiej wodzie" - podaje "The Guardian".

Reklama

Może to potwierdzać teorię tzw. "chorego przywódcy" - według niej przeważanie zdrowe zwierzęta są wyrzucane na brzeg, ponieważ podążały za przywódcą grupy, który w pewnym momencie stał się zdezorientowany lub zagubiony.

Alzheimer u zwierząt. Odkrycie naukowców 

Eksperci przebadali 22 osiadłe na mieliźnie delfiny, u trzech gatunków - delfina butlonosego, białonosego i humbaka - odkryto oznaki choroby Alzheimera. Wszystkie były stare, a ich cechy charakterystyczne dla tej choroby u ludzi. 

Patolog i główny badacz dr Mark Dagleish z Uniwersytetu w Glasgow zaznaczył, że nie można potwierdzić, czy te uszkodzenia spowodują takie same problemy jak u ludzi. Dla lepszego poznania trzeba by było również zbadać żywe zwierzęta.

Dagleish, cytowany przez "The Guardian" stwierdził, że "są to znaczące odkrycia, które pokazują po raz pierwszy, że patologia mózgu u zębowców jest podobna do mózgów ludzi dotkniętych kliniczną chorobą Alzheimera".

Dlaczego delfiny wykazują oznaki tej choroby? Jednym z możliwych powodów, dlaczego zmiany w mózgu podobne są do Alzheimera u ludzi jest to, że podobnie jak oni, delfiny mogą żyć przez wiele lat po zaprzestaniu aktywności reprodukcyjnej. Z kolei inna teoria została zasugerowana w badaniu z 2020 roku. 

Wykazała ona, że głęboko nurkujące wieloryby są "bardziej podatne na patologie podobne do Alzheimera z powodu niskiego poziomu tlenu w ich tkankach ciała" - czytamy.

Prof. Tara Spires-Jones z Uniwersytetu w Edynburgu, która była częścią zespołu badawczego, stwierdziła, że byli zafascynowani zmianami jakie odkryli w mózgach delfinów. Dodała, że "to ważne i interesujące dla przyszłych badań".

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: choroba Alzheimera

Reklama

Reklama

Reklama