Reklama

Reklama

​Oxfam: Polska na 1. miejscu na świecie pod względem wydatków społecznych

Organizacja Oxfam opublikowała ranking państw pod względem działań podejmowanych na rzecz niwelowania nierówności. Zwycięzcą rankingu została Dania. Polska natomiast zajęła pierwsze miejsce w kategorii wydatki społeczne.

Już po raz drugi badająca nierówności dochodowe i majątkowe organizacja Oxfam opublikowała raport dot. działań poszczególnych państw w zakresie walki z rozwarstwieniem.

Autorzy rankingu, w którym sklasyfikowano 157 państw, wzięli pod uwagę trzy kryteria:

1. wydatki społeczne - wydatki na edukację, służbę zdrowia i świadczenia socjalne jako proc. wszystkich wydatków i jako proc. PKB,

2. opodatkowanie - na ile jest progresywne (im bardziej - tym lepiej dla zasypywania nierówności), jaki proc. PKB stanowią wpływy z podatków i na ile skutecznie państwo walczy z unikaniem opodatkowania,

Reklama

3. prawa pracownicze i płaca minimalna.

Zwycięzcą okazała się Dania. To państwo, zdaniem Oxfam, robi najwięcej na świecie w zakresie niwelowania nierówności społecznych.

Drugie miejsce zajęły Niemcy, a trzecie Finlandia.

Polska plasuje się na 20. miejscu rankingu, ale zajęła pierwsze miejsce na świecie w kategorii wydatki społeczne. Z całą pewnością przyczynił się do tego m.in. kosztujący ponad 20 mld złotych rocznie program Rodzina 500 plus.

Zarazem Polska uplasowała się na 114. miejscu pod względem polityki podatkowej i na 33. miejscu jeśli chodzi o prawa pracownicze, które są u nas gorsze niż choćby na Litwie czy na Węgrzech.

Dopiero 23. miejsce ogólnego rankingu zajęły Stany Zjednoczone, a dodać należy, że raport nie uwzględnia jeszcze wielkiej obniżki podatków dla najbogatszych przeprowadzonej przez Kongres i prezydenta Donalda Trumpa.

Na szarym końcu zestawienia znalazła się Nigeria. Jak czytamy, wydatki społeczne w tym kraju są "zawstydzająco niskie", płaca minimalna nie była podnoszona od 2011 r., 10 milionów dzieci nie chodzi do szkoły, a 10 proc. dzieci nie dożywa piątych urodzin.

Cały raport można przeczytać pod tym adresem.

(mim)

--

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy