Reklama

Reklama

Oto najbardziej niebezpieczne kraje na świecie. Jest nowa mapa

Eksperci ds. zagrożeń opracowali interaktywną mapę, która pokazuje najbardziej niebezpieczne kraje w 2020 roku. Na czele znalazły się Libia, Somalia, Sudan Południowy oraz Republika Środkowoafrykańska.

Mapa została opracowana przez międzynarodowy zespół ekspertów, zajmujących się oceną zagrożeń, m.in. z International SOS.

Bezpieczeństwo podróżujących oszacowano na podstawie trzech kryteriów: medycznego, bezpieczeństwa ogólnego oraz bezpieczeństwa na drogach. W dwóch pierwszych kategoriach kraje oceniano w pięciopunktowej skali. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drogach, eksperci bazowali na raporcie "Global Status Report on Road Safety" Światowej Organizacji Zdrowia za 2018 rok, głównym współczynnikiem był wskaźnik śmiertelności na 100 tys. osób.

Reklama

W globalnym rankingu najgorzej wypadają Libia, Somalia, Sudan Południowy oraz Republika Środkowoafrykańska. Tylko te kraje uzyskały najniższe oceny bezpieczeństwa w każdej z kategorii: "bardzo wysoki" - jeżeli chodzi o kwestie medyczne oraz "ekstremalny" - w odniesieniu do ryzyka bezpieczeństwa podróży. Bardzo niebezpiecznie jest tam także na drogach. Wskaźnik śmiertelności wyniósł w tych krajach ponad 25 osób na 100 tys.

Inne kraje - ocenione jako "ekstremalne" pod względem zagrożenia bezpieczeństwa - to Mali w północno-zachodniej Afryce oraz Syria, Irak, Jemen i Afganistan.

Z kolei najbezpieczniejsze dla podróżujących są: Islandia, Norwegia, Finlandia, Dania, Szwajcaria, Luksemburg, Słowenia, Andora. Wszystkie uzyskały najwyższe oceny bezpieczeństwa w każdym z trzech kryteriów.

Gdzie jest najgorzej w Europie?

W Europie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, podwyższone ryzyko występuje w rejonie Kosowa, na Ukrainie oraz w obwodzie kaliningradzkim. W objętym wojną rejonie Doniecka niebezpieczeństwo określono jako "ekstremalnie wysokie".

Jeśli chodzi o zagrożenia medyczne, w całej Europie krajom nadano statusy "niskie" lub "średnie". Najgorzej znów wypada Kosowo, gdzie ryzyko oceniono jako "wysokie".

W kategorii bezpieczeństwa na drogach, Europa wyróżnia się na tle pozostałych kontynentów. Na ogół jest tu bezpiecznie. Wyższą śmiertelność niż 10 osób na 100 tys. mieszkańców notuje się na Ukrainie, w Rumunii, Bułgarii, Albanii, Czarnogórze, Bośni i Hercegowinie, a także na obszarze Kaliningradu.

Jak dokładnie oceniano ryzyko?

Ryzyko medyczne oszacowano na podstawie wielu czynników, w tym m.in. możliwości obciążenia chorobami zakaźnymi, czynników środowiskowych, standardów pogotowia ratunkowego, opieki ambulatoryjnej i szpitalnej oraz dostępu do wysokiej jakości leków.

Eksperci wzięli także pod uwagę bariery kulturowe, językowe oraz administracyjne.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo podróży, eksperci szacowali zagrożenia według takich kryteriów jak: konflikty polityczne (terroryzm, rebelie, wojny), niepokoje społeczne (w tym przemoc na tle religijnym, wspólnotowym, etnicznym), a także przemoc i drobne przestępstwa.

Pod uwagę brano także infrastrukturę drogową, uprzemysłowienie, skuteczność służb bezpieczeństwa oraz służb ratunkowych oraz to, czy kraj jest narażony na klęski żywiołowe.

Interaktywna mapa jest ogólnodostępna tutaj.

Redakcja Polska Deutsche Welle

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy