Reklama

Reklama

Oskarża Amerykanów o stosowanie tortur

Ostatni brytyjski muzułmanin zwolniony półtora miesiąca temu z więzienia w Guantanamo oskarża Amerykanów o stosowanie tortur, a brytyjski wywiad - o przyzwolenie na takie metody.

48-letni Shaker Aamer w wywiadzie dla BBC utrzymuje, że jest niewinny. Spędził ponad 13 lat w amerykańskim więzieniu dla domniemanych terrorystów.

W styczniu 2002 roku został pojmany w Afganistanie, gdzie - jak twierdzi - pracował wraz z żoną w islamskiej organizacji dobroczynnej. Amerykanie zarzucili mu znajomość z Osamą bin Ladenem, udział w walkach w szeregach Al-Kaidy i rekrutację dżihadystów, choć nigdy nie wytoczyli mu o to procesu.

Aamer powiedział BBC, że był bity przez Amerykanów podczas przesłuchań w bazie na lotnisku Bagram pod Kabulem i pamięta uderzenia głową o ścianę, czemu miał się przypatrywać brytyjski agent. Wywiad jednak zaprzecza i podkreśla, że z zasady nie stosuje, ani nie toleruje tortur.

Reklama

Tymczasem Shaker Aamer zapewnił, że nie zamierza skarżyć brytyjskiego rządu. Dodał też, że nie pochwala islamizmu, a brytyjskich ekstremistów - jego zdaniem - należy wydalić z kraju.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy