Reklama

Orkan w Tatrach. Karambol 30 samochodów na słowackiej autostradzie

Na górze Chopok w Niżnych Tatrach na Słowacji w sobotę wiatr wiał z prędkością 121 km na godzinę - podały służby meteorologiczne. Kierowcy są ostrzegani przed oblodzeniem. Orkan i opady śniegu ograniczały widoczność prawie do zera. Na autostradzie D1, która prowadzi wzdłuż Tatr, zderzyło się 30 samochodów. Temperatura może spaść do minus 15 stopni Celsjusza. Ratownicy górscy zdecydowali o zamknięciu stacji narciarskich.

Służby drogowe informują, że chociaż opady śniegu w sobotę wieczorem były mniejsze niż rano to dalsze komplikacje na drogach może spowodować siarczysty mróz do minus 15 stopni C.

Drogowcy ostrzegają przed oblodzeniem i radzą kierowcom zachować ostrożność. Namawiają też do rezygnacji z podróży przez północną i środkową część Słowacji, gdzie ponownie mogą pojawić się burze śnieżne.

Policja przekazała, że na autostradzie D1 doszło do karambolu, w którym uczestniczyło 30 samochodów.

Meteorolodzy wydali ostrzeżenie przed bardzo silnym wiatrem, który ma osiągać w porywach od 135 do 160 km/h. Prognozowana prędkość wiatru jest powyżej średniej i stwarza zwiększone zagrożenie dla człowieka - oceniono.

Reklama

Górskie Pogotowie Ratunkowe musiało zamknąć stacje narciarskie

Śnieg i wiatr zmusiły słowackie Górskie Pogotowie Ratunkowe (HZS) do zamknięcia stacji narciarskich w Niżnych i Wysokich Tatrach oraz w Małej i Wielkiej Fatrze. HZS na swoich stronach internetowych opublikowało zdjęcia pary turystów, którzy w odkrytym terenie nie byli w stanie pokonać nawet metra.

Ratownicy z HZS opublikowali też nagranie, na którym widać jak silne są uderzenia wiatru. 

"W Dolinie Keżmarskiej Białej Wody i Dolinie Zielonej Kuli przy Chacie przy Zielonym pleso ruch pieszych jest niemożliwy! Ta sama sytuacja jest w wielu dolinach na terenach górskich. Ze względu na znaczne opady śniegu i silny wiatr nie polecamy wspinaczki" - napisano.

W górach obowiązuje czwarty stopień zagrożenia lawinowego w pięciostopniowej skali. HZS zwraca uwagę, że od poniedziałku w Tatrach powinno być słonecznie, ale ryzyko zejścia lawin będzie bardzo duże. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Słowacja | atak zimy | karambol | śnieg | mróz | Wiatr

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy