Reklama

Reklama

Organizator masakry w pakistańskiej szkole zabity

Umar Chalifa, który w 2014 roku zorganizował atak terrorystyczny na pakistańską szkołę z ponad 140 ofiarami śmiertelnymi, został zabity 9 lipca w ataku powietrznym sił zbrojnych USA w prowincji Nangarhar na wschodzie Afganistanu - poinformował w środę Pentagon.

Według komunikatu, wraz z Chalifą zginęło czterech innych rebeliantów.

Wcześniej w środę rzecznik prasowy armii pakistańskiej, generał Asim Bajwa oświadczył, że atak na Chalifę przeprowadził samolot bezzałogowy. Powołał się przy tym na informacje, jakie w rozmowie telefonicznej z amerykańskim generałem uzyskał szef sztabu armii pakistańskiej, generał Raheel Sharif. Rzecznik nie podał jednak, gdzie i kiedy dokonano tego ataku.

Na początku bieżącego tygodnia pakistańskie media poinformowały, że przy pomocy samolotu bezzałogowego zabito we wschodnim Afganistanie kilku rebeliantów. Prowincja Nangarhar graniczy z Pakistanem.

Reklama

Umar Chalifa wziął na siebie odpowiedzialność za dokonaną w grudniu 2014 napaść samobójczego komanda na prowadzoną przez pakistańska armię szkołę w Peszawarze, gdzie zabito 141 osób, w tym 132 uczniów w wieku od 8 do 18 lat. Miał to być odwet za akcje sił zbrojnych Pakistanu przeciwko talibom w graniczącym z Afganistanem Północnym Waziristanie.

Chalifa zorganizował także ataki terrorystyczne na dwa inne obiekty w okolicach Peszawaru - we wrześniu 2015 roku na wojskową bazę lotniczą Badaber, gdzie zabito co najmniej 29 ludzi, a styczniu bieżącego roku na uniwersytet Bacha Khan w mieście Charsadda, co przypłaciły życiem co najmniej 22 osoby. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy