Reklama

Reklama

Organizacja powiązana z Al-Kaidą zaatakowała wspieranych przez Zachód rebeliantów

W pobliżu tureckiej granicy rośnie napięcie miedzy rywalizującymi rebeliantami. Związana z Al-Kaidą radykalna organizacja Front al-Nusra zaatakowała w piątek wspieranych przez Zachód rebeliantów na północy Syrii - podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Według organizacji z siedzibą w Londynie również samoloty, najpewniej należące do sił kierowanej przez USA koalicji, zbombardowały pozycje Frontu al-Nusra na obszarze niedaleko miasta Azaz, na północ od Aleppo na północnym zachodzie Syrii.

Walki bojowników al-Nusry i rebeliantów, w których z obu stron zginęło ostatnio co najmniej 13 osób, są jednym z problemów stojących przed siłami USA i Turcji, wspólnie eliminującymi w atakach z powietrza bojowników dżihadystycznego Państwa Islamskiego (IS) w północnej Syrii.

Reklama

Front al-Nusra, będący syryjskim odłamem Al-Kaidy, jest jednym z najsilniejszych ugrupowań na północy Syrii. Ma na swoim koncie rozbijanie mających poparcie Zachodu ugrupowań rebelianckich w Syrii, w tym ruchu Hazzm, który załamał się na początku roku.

Według źródeł opozycji rebelianci, którzy zostali zaatakowani przez Front al-Nusra to członkowie Dywizjonu 30, uczestniczącego w uruchomionym niedawno i kierowanym przez USA programie szkolenia i ekwipowania powstańców walczących z IS.

Powstańcy z Dywizjonu 30 poinformowali, że na początku tygodnia bojownicy al-Nusry porwali ich dowódcę i kilku innych członków. Pentagon poinformował jednak, że żaden członek tzw. Nowych Sił Syryjskich nie został ani schwytany, ani zatrzymany.

Według Dywizjonu 30 bojownicy al-Nusry zaatakowali jego siedzibę nad ranem w okolicy Azaz; pięciu członków Dywizjonu zginęło.

Inne ugrupowanie rebelianckie walczące w tej okolicy poinformowało, że również starło się z al-Nusrą w Azaz. Ugrupowanie Dżaisz al-Tuwar, sojusz rebeliantów sformowany na początku roku, zamieściło w piątek na Facebooku komunikat, że w walkach zginęło czterech jego członków i co najmniej ośmiu napastników.

W grudniu 2012 roku USA wpisały Front al-Nusra na listę organizacji terrorystycznych. W szeregach Frontu są głównie Syryjczycy, ale także wielu dżihadystów z zagranicy: Arabowie, w tym Palestyńczycy, przybysze z Kaukazu i Azji Środkowej, z północnej i wschodniej Afryki, a także z Europy.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama