Reklama

Orban: UE powinna zwrócić Węgrom pół mld euro za ochronę granic

"Węgry chcą, by zostało im zwrócone co najmniej 0,5 mld euro wydanych na ochronę granicy Węgier i zarazem granic Unii Europejskiej" - oświadczył w piątek premier Viktor Orban w nagraniu z Brukseli, które zamieszczono na jego profilu na Facebooku.

"I oczywiście trzeba podjąć kwestię pieniędzy. Czas na merytoryczne rozmowy. Wydaliśmy ponad miliard euro na ochronę granicy. Bronimy nie tylko siebie, ale i Europy. Niech nam zostanie zwrócona przynajmniej połowa. Ten temat muszę dziś podjąć" - powiedział Orban w nagraniu.

Zapowiedział też, że wystąpi z propozycją, którą określił jako "procedurę czerwonej kartki", a mianowicie by "wzrosła rola parlamentów narodowych i by miały one prawo zatrzymać trwające w Europie spory, jeśli uważają, że naruszają one interesy narodowe danego kraju". 

Reklama

Według Orbana najważniejszym tematem szczytu w Brukseli jest "wewnętrzne przekształcenie UE". Jak dodał, padają "zupełnie absurdalne propozycje, np. aby przy podziale miejsc w Parlamencie Europejskim wziąć pod uwagę nie tylko obywateli, ale też migrantów, co jest nie do przyjęcia, gdyż UE należy do Europejczyków i do obywateli Europy."

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy