Reklama

Reklama

ONZ: Wojnę w Ukrainie odczuje cały świat

- Wojna grozi spowodowaniem bezprecedensowej fali głodu i ubóstwa, która pociągnie za sobą chaos gospodarczy - powiedział Antonio Guterres, sekretarz generalny ONZ. Jak wynika z najnowszego raportu organizacji, około 1,6 mld ludzi na całym świecie jest narażonych na konsekwencje wojny w Ukrainie. Najwięcej problemów dotyczyć będzie bezpieczeństwa żywnościowego, energii i finansów.

Jak informuje agencja Ukrinform, sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wypowiadał się na konferencji prasowej poświęconej prezentacji raportu o skutkach rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Oświadczył, że wszystkie kraje powinny działać teraz, aby chronić istnienia ludzkie i poziom życia.

Guterres: "Wojna grozi falą głodu i ubóstwa"

- Po trzech miesiącach od rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę stanęliśmy w obliczu nowej rzeczywistości. Dla tych w rejonie konfliktu każdy dzień przynosi nowy rozlew krwi i cierpienia. A dla ludzi na całym świecie, w połączeniu z innymi kryzysami, wojna grozi spowodowaniem bezprecedensowej fali głodu i ubóstwa, która pociągnie za sobą chaos gospodarczy - powiedział Guterres.

Reklama

Wskazał, że wojna potęguje konsekwencje innych kryzysów, z którymi borykają się kraje świata: kryzysem klimatycznym, pandemią COVID-19 i nierównościami w dostępie do zasobów.

Raport ONZ: 1,6 mld ludzi narażona na skutki wojny

Według zaprezentowanego raportu liczba osób zagrożonych kryzysem żywnościowym na świecie podwoiła się ze 135 mln przed pandemią do 276 mln w ciągu zaledwie 2 lat. Ocenia się, że pośrednie konsekwencje wojny w Ukrainie mogą zwiększyć tę liczbę do 323 mln.

Autorzy dokumentu szacują, że ok. 1,6 mld ludzi jest narażonych na przynajmniej jedną z trzech wymienionych konsekwencji obecnego kryzysu, a 1,2 mld żyje w krajach narażonych na wszystkie trzy.

Raport wzywa do ustabilizowania rekordowo wysokich cen żywności i paliw, wprowadzenia zabezpieczeń społecznych i zwiększenia pomocy dla krajów rozwijających się

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy