Reklama

Reklama

ONZ: Rosja musi zaprzestać stosowania tortur

Rosja musi powstrzymać częste stosowanie tortur wobec osadzonych i ścigać sprawców, w tym strażników więziennych - poinformowali w piątek przedstawiciele Komitetu przeciwko Torturom ONZ, odnosząc się m.in. do nagrania z kolonii karnej w Jarosławiu (centralna Rosja), które wywołało powszechne oburzenie.

Reuters podaje, że oenzetowski Komitet przeciwko Torturom (CAT) zwrócił się do władz Rosji, by w ciągu roku przedstawiły raport w sprawie strażników, którzy pobili Jewgienija Makarowa oraz w sprawie nękania aktywistów i dziennikarzy.

Nagranie z kolonii karnej

Niezależna "Nowaja Gazieta" opublikowała niedawno nagranie wideo incydentu z czerwca roku 2017 w kolonii karnej w Jarosławiu w centralnej Rosji. Widać na nim, jak mężczyźni w mundurach przez kilka minut po kolei biją pałką więźnia skutego kajdankami i co pewien czas na głowę ofiary wylewają wodę z wiadra. Mimo krzyków więźnia, Jewgienija Makarowa, tortury trwają przez całe około dziesięciominutowe nagranie.

Reklama

Panel CAT wyraził zaniepokojenie tą sprawą, wskazując, że w tym przypadku "nadzór wideo okazał się nieskuteczny w zapobieganiu torturom, że nagrania wideo były przetrzymywane przez władze niemal rok, a dochodzenie wszczęto dopiero wówczas, gdy wideo przeciekło do mediów i zwróciło powszechną uwagę".

Rosyjski wiceminister sprawiedliwości Michaił Galpierin powiedział, że strażnicy zostaną osądzeni i że to stanie się "bardzo jasnym sygnałem, że tortury są niedopuszczalne". W związku z incydentem w kolonii karnej w Jarosławiu odsunięto od służby 17 funkcjonariuszy więziennych, w tym pięciu, którzy zostali aresztowani, podczas gdy szóste aresztowanie jest rozważane.

Oenzetowski panel 10 niezależnych ekspertów zaapelował do władz rosyjskich o ochronę Makarowa i jego adwokatki Iriny Biriukowej, która opuściła Rosję, przed ewentualną zemstą.

Eksperci otrzymali "spójne i liczne raporty wskazujące na brak szybkiego, bezstronnego i skutecznego dochodzenia w sprawie zarzutów stosowania tortur lub złego traktowania" - pisze Reuters.

Niepokojące dane i rosyjskie praktyki

Około 600 tys. osób przetrzymywanych jest w prawie 1000 więzieniach i innych ośrodkach penitencjarnych w Rosji. Każdego roku odnotowuje się 4 tys. zgonów z różnych przyczyn, co stanowi "jeden z najwyższych wskaźników w krajach Rady Europy" - powiedział przewodniczący panelu Jens Modvig.

W swoich wnioskach panel wezwał władze Rosji do działań w celu zmniejszenia liczby zgonów w areszcie, w tym samobójczych śmierci.

Według ekspertów ONZ władze rosyjskie muszą też zaprzestać umieszczania ludzi w ośrodkach psychiatrycznych, szczególnie na zaanektowanym Krymie, a także zaprzestać stosowania tortur wobec przeciwników politycznych w celu uzyskania zeznań, w tym wobec uwięzionego ukraińskiego filmowca Olega Sencowa, który prowadzi strajk głodowy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje