Reklama

ONZ: Najkrwawszy rok w Afganistanie. Wstrząsające dane

2018 rok był do tej pory w Afganistanie najkrwawszym okresem pod względem liczby ofiar śmiertelnych wśród cywilów - zginęło ich wtedy 3804 - poinformowała w niedzielę w dorocznym raporcie Misja Narodów Zjednoczonych w Afganistanie (UNAMA).

Winą za ich śmierć obarczani są głównie talibowie i bojownicy Państwa Islamskiego (IS).

Według UNAMA i Wysokiego Komisarza ONZ ds. praw człowieka liczba ofiar cywilnych wzrosła o 11 proc. w porównaniu z rokiem 2017.

Wojna w Afganistanie pochłania rokrocznie od 2014 roku życie co najmniej 3500 cywilów. W ciągu 10 lat prowadzenia statystyk ofiar cywilnych konfliktu ONZ zarejestrowała 32 tysiące zabitych i 60 tys. rannych.

Wzrosła też liczba zabitych dzieci - w 2018 roku zginęło ich rekordowo dużo - 927, a rannych zostało ponad 7 tys.

Reklama

65 zamachów samobójczych


Według ONZ głównymi czynnikami, które przyczyniły się do tego znacznego wzrostu liczby śmierci cywilów, są "ataki wymierzone w ludność cywilną" podczas samobójczych ataków ugrupowań, a także bombardowania z powietrza i walki lądowe prowadzone przez siły prorządowe.

63 procent zabitych i rannych przypisuje się grupom rebeliantów (37 proc. talibom, 20 proc. członkom Państwa Islamskiego i 6 proc. innym ugrupowaniom), 24 proc. siłom prorządowym.

W raporcie podano, że w 2018 roku doszło do 65 zamachów samobójczych, w większości w stolicy kraju Kabulu, powodując śmierć 481 osób; 1150 zostało rannych.

Szef UNAMA Tadamichi Yamamoto zaapelował "do wszystkich stron konfliktu, aby podjęły wszelkie kroki, aby zatrzymać w Afganistanie stale rosnącą liczbę ofiar cywilnych".

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy