Reklama

Reklama

ONZ: 1,2 miliona Irakijczyków może być wysiedlonych z Mosulu

Biuro Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców (UNHCR) poinformowało, że aż 1,2 miliona Irakijczyków może być wysiedlonych z Mosulu, gdy rozpoczną się walki o odbicie miasta z rąk bojowników Państwa Islamskiego (IS) - podaje "New York Times".

Rzecznik biura Adrian Edwards powiedział, że organizacja stara się budować obozy w sześciu miejscach w północnym Iraku - informuje "New York Times".

Rząd iracki został ostrzeżony kilka miesięcy temu, że bitwa o odbicie Mosulu nadchodzi. Premier Iraku Haider al- Abadi powiedział na konferencji prasowej w Bagdadzie, że " Mosul zostanie wyzwolony w 2016 roku".

"New York Times" przypomina, że od stycznia 2014 roku prawie 3,4 miliona ludzi opuściło swoje domy, włączając rodziny, które były przesiedlane wielokrotnie, a walka o Mosul może zwiększyć tę liczbę nawet do 1,2 miliona ludzi .

Reklama

Edwards powiedział, że Organizacja Narodów Zjednoczonych robi co może w sprawie Irakijczyków, buduje kolejne obozy, ale nadal potrzebne są ogromne środki pieniężne, które pokryją planowane operacje.

Mosul, to drugie co do wielkości miasto Iraku z populacją, która osiągnęła już około 2,5 miliona. Miasto zostało zajęte w czerwcu 2014 roku przez bojowników Państwa Islamskiego

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje