Reklama

Oleg Pawłow nie żyje

W wieku 48 lat zmarł rosyjski pisarz Oleg Pawłow; przyczyną śmierci był zawał serca. W 2017 roku Pawłow został uhonorowany przyznawaną w Polsce literacką nagrodą Angelusa za książkę "Opowieści z ostatnich dni".

O śmierci pisarza poinformował publicysta Płaton Biesiedin.
Pawłow uznawany był za jednego z najciekawszych współczesnych rosyjskich prozaików. W wielu jego utworach pojawiał się temat armii. Pisarz, który służył w wojsku w Uzbekistanie i Kazachstanie, wplatał do swoich książek elementy autobiograficzne.

W Rosji był laureatem nagród przyznawanych przez magazyny literackie "Nowyj Mir" i "Oktiabr". W 2002 roku otrzymał Rosyjską Nagrodę Bookera za utwór "Karagandyjska tryzna". Ostatnia książka Pawłowa, powieść "Asystolia", ukazała się w Rosji w 2012 roku. W tym samym roku został laureatem Nagrody Literackiej Aleksandra Sołżenicyna.

Reklama

Książki Pawłowa zostały przetłumaczone na wiele języków obcych.

"Opowieści z ostatnich dni", które w Polsce ukazały się w 2016 roku, to trzy krótkie powieści ("Służbowa baśń", "Sprawa Matuszyna" i "Karagandyjska tryzna") rozgrywające się pod koniec istnienia ZSRR w wojsku i łagrach Kazachstanu. W 2017 roku za tę książkę Pawłowowi przyznano nagrodę Angelusa, przeznaczoną dla pisarzy pochodzących z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności. Fundatorem nagrody jest prezydent Wrocławia.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy