Reklama

Olbrzymia bryła lodu oderwała się od lodowca w Chile

Gigantyczny płat lodu oderwał się od słynnego lodowca Grey na południu Chile - podaje "The Guardian". Władze parku narodowego Torres del Paine, gdzie znajduje się lodowiec, powiedziały, że zdarzyło się to po raz pierwszy od początku lat 90.

Serwis prasowy leśnictwa Conaf w Chile udostępnił w mediach społecznościowych zdjęcia ogromnego bloku niebiesko-białego lodu, którego długość wynosiła 350 m i 380 m szerokości.

Kawałek lodowca dryfował w wodach lodowatej laguny w pobliżu południowego krańca kontynentu południowoamerykańskiego. 

Przedstawiciele chilijskiego parku Torres del Paine, który jest ojczyzną lodowca, twierdzą, że takie pęknięcia były rzadkie i nie miały miejsca od wczesnych lat 90.

Jak pisze "The Guardian", przyczyna pęknięcia nie jest na razie znana. 

Reklama

Dr Ricardo Jaña, glacjolog z chilijskiego Instytutu Antarktycznego, powiedział, że góra lodowa była większa niż się spodziewano.

"Doszło do zdarzenia, którego się spodziewaliśmy, ale niezwykłe jest to, że jest to góra lodowa o gigantycznych rozmiarach" - podkreślił.

Torres del Paine jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Chile, odwiedzaną przez ponad 115 tys. turystów rocznie.

Lodowiec znajduje się w południowej części Patagonii, na zachód od Cordillera del Paine. Przed podzieleniem na dwie części lodowiec miał 6 km szerokości i ponad 30 metrów wysokości.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy