Reklama

Olaf Scholz zostanie nowym kanclerzem Niemiec?

Olaf Scholz, wicekanclerz i minister finansów Niemiec, jest jednym z polityków typowanych na następcę Angeli Merkel. Jak sam przyznał w wywiadzie dla "Bilda", chciałby zasiąść w fotelu kanclerza.

Niemiecki minister finansów i obecny zastępca Angeli Merkel udzielił wywiadu dziennikowi "Bild".  Został zapytany m.in. o to, czy wyobraża sobie kandydowanie na stanowisko kanclerza Niemiec, polityk zaznaczył, że SPD chce po następnych wyborach objąć stanowisko kanclerskie. Na pytanie, czy on sam odważyłby się na przejęcie takiej funkcji, socjaldemokrata przyznał, że tak, ale jak na razie kwestia ta nie jest aktualna.

Jest on przekonany, że gdyby socjaldemokraci bezpośrednio typowali kandydata na kanclerza, miałby on dobre szanse.

- Kiedy wierzyć sondażom, zaliczam się jakby nie było do polityków o największej popularności w społeczeństwie i wśród zwolenników SPD.

Reklama

Były przewodniczący SPD Martin Schulz niedawno opowiedział się za takim bezpośrednim typowaniem kandydatów i jego propozycja spotkała się z szerokim poparciem partii. Według aktualnego barometru politycznego, obecnie na SPD głos oddałoby 14-15 proc. wyborców.

Angela Merkel zaznaczyła, że po upływie obecnej kadencji parlamentu w 2021 roku nie będzie zabiegać o żadne stanowisko polityczne. Zapowiedziała, że gdyby doszło do przedterminowych wyborów, także nie będzie się już ubiegać o urząd kanclerski.


Interia/Deutsche Welle

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy