Reklama

Ogłoszono laureatów Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego 2019

Urszula Ptak w kategorii prasa, Pia Rauschenberger w kategorii radio, Helene Bienvenu i Kasia Strek w kategorii multimedia/online, Natalie Steger i Milena Drzewiecka w kategorii telewizja oraz Małgorzata Jurgiel w kategorii dziennikarstwo na Pograniczu - to laureaci tegorocznej Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego.

Urszula Ptak została nagrodzona za reportaż "Uchodźcze dzieci dużo rozumieją" opublikowany na łamach "Krytyki Politycznej".

Jury doceniło Pię Rauschenberger za materiał o złodziejach rowerów "Fahrraddiebe - Folge 4", wyemitowany przez Deutschlandfunk Nova.

Helene Bienvenu i Kasia Strek to z kolei autorki internetowego materiału "Polnische Jugend: Karriere unter Tage".

Jury doceniło również telewizyjny materiał Natalie Steger i Mileny Drzewieckiej "Bóg - Honor - Ojczyzna" traktujący o polskich nacjonalistach.

Reklama

Małgorzata Jurgiel z Polskiego Radia Szczecin została natomiast uhonorowana za materiał "W domu mówimy po polsku".


Czym jest ta nagroda?

Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska przyznawana jest od 1997 roku. W 2008 roku po raz pierwszy nagroda została wręczona podczas Polsko-Niemieckich Dni Mediów. Fundatorami nagrody są trzy kraje związkowe: Meklemburgia-Pomorze Przednie, Brandenburgia i Wolne Państwo Saksonia oraz trzy województwa: zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie, jak również Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, ZEIT-Stiftung Ebelin und Gerd Bucerius i Fundacja Roberta Boscha.

W grudniu 2013 r. Nagroda Dziennikarska uzyskała imię Tadeusza Mazowieckiego. Postanowili tak fundatorzy nagrody, wyrażając w ten sposób swoje uznanie dla działalności dziennikarskiej tego działacza na rzecz praw obywatelskich i pierwszego demokratycznego premiera Polski po roku 1989. 

W roku 2014 po raz pierwszy przyznano również Nagrodę w kategorii dziennikarstwo na Pograniczu, honorującą materiał przygotowany przez dziennikarzy z sześciu regionów partnerskich, który w wyjątkowy sposób dokumentuje integrację, przemiany i nowe problemy codzienności na pograniczu. 

W roku 2018, w odpowiedzi na zmieniający się krajobraz medialny, do konkursu dołączyła kategoria multimedia/online, przyznawana jako wyróżnienie dla prac dziennikarskich, które powstały przy istotnym wykorzystaniu możliwości, jakie współczesnym mediom daje internet, technologie cyfrowe oraz środowisko różnorodnych aplikacji. Warsztat dziennikarski, dobrze opowiedziana historia i innowacyjne opracowanie pod względem technologicznym mają w przypadku prac zgłoszonych w tej kategorii równe znaczenie. Laureatką pierwszej edycji Nagrody w tej właśnie kategorii została dziennikarka Interii, Ewelina Karpińska-Morek, zaangażowana m.in. w akcję "Zrabowane dzieci".

Obecnie Nagroda przyznawana jest w pięciu kategoriach: prasa, radio, telewizja, multimedia/online oraz dziennikarstwo na Pograniczu. Wysokość nagrody w każdej kategorii wynosi 5 000 euro.

Prace zgłaszane do konkursu powinny przybliżać życie codzienne i problemy społeczne sąsiedniego kraju. Powinny przyczyniać się do poszerzania wiedzy Polaków i Niemców o sobie nawzajem, a także pomagać zrozumieć politykę, zjawiska gospodarcze, osiągnięcia nauki i kultury obu państw. Tematy prac mogą dotyczyć wszystkich aspektów relacji polsko-niemieckich, a także wspólnej polsko-niemieckiej historii, zarówno tej dawnej, jak i najnowszej. Dla fundatorów nagrody ważne jest, aby poprzez poruszanie takich zagadnień wspierać integrację obu narodów w Unii Europejskiej.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy