Reklama

Oficer Bundeswehry zatrzymany pod zarzutem terroryzmu

Niemiecka policja zatrzymała oficera Bundeswehry podejrzanego o przygotowywanie zamachu terrorystycznego wymierzonego w państwo - podała w czwartek niemiecka telewizja publiczna ARD. Porucznik z Offenbach udawał uchodźcę z Syrii i otrzymał azyl w Niemczech.

Prokuratura we Frankfurcie nad Menem poinformowała, że podejrzany został zatrzymany w Hammelburgu, gdzie brał udział w kursie walki wręcz. Przedtem stacjonował w batalionie strzelców na terenie Francji.

Podwójne życie oficera

Niemiecki wojskowy prowadził zdaniem prokuratury podwójne życie. W 2015 roku zgłosił się, udając uchodźcę z Syrii, do Urzędu Migracji i Uchodźców. Wystąpił o azyl i po przejściu całej procedury otrzymał prawo pobytu. Oprócz żołdu z Bundeswehry pobierał świadczenia przysługujące mu jako azylantowi - pisze "Der Spiegel".

Tygodnik zastanawia się, dlaczego władze migracyjne nie wykryły oszustwa, chociaż pochodzący z Offenbach (Hesja) wojskowy nie mówi po arabsku.

Reklama

Powodem zatrzymania podejrzanego był incydent na lotnisku w Wiedniu. Wojskowy ukrył w styczniu na terenie portu lotniczego pistolet. Do interwencji policji doszło w lutym, gdy oficer przyszedł po ukrytą broń.

Materiały wybuchowe w mieszkaniu

Zdaniem prokuratury domniemany terrorysta mógł kierować się wrogością wobec obcokrajowców. Policja aresztowała osobę, z którą podejrzany kontaktował się - 24-letniego studenta. Z podsłuchanej rozmowy wynika, obaj wyznają skrajnie prawicowe i ksenofobiczne poglądy - pisze "Der Spiegel". W mieszkaniu studenta znaleziono materiały wybuchowe.

Niemiecka policja wspomagana przez funkcjonariuszy francuskich i austriackich przeszukała w środę 16 obiektów na terenie Niemiec, Francji i Austrii.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy