Reklama

Reklama

Oferta z Niemiec. Chodzi o systemy obrony powietrznej Patriot

Niemcy zaoferowały Polsce system obrony powietrznej i przeciwrakietowej typu Patriot - poinformował Reuters. - Baterie mają pomóc w zabezpieczeniu przestrzeni powietrznej po tym jak zbłąkany pocisk rozbił się w Polsce - powiedziała minister obrony Niemiec Christine Lambrecht.

"Niemiecki rząd zapowiedział, że po incydencie, który początkowo wzbudził obawy, że wojna w Ukrainie może rozlać się za granicę - zaoferuje sąsiadowi dalszą pomoc w policji lotniczej, oferując niemieckie myśliwce Eurofighter" - pisze Reuters.

- Zaproponowaliśmy Polsce wsparcie w zabezpieczaniu przestrzeni powietrznej - naszymi Eurofighterami i systemami obrony powietrznej Patriot - powiedział Lambrecht dla dzienników "Rheinische Post"i "General Anzeiger".

- Pocisk, który uderzył w Polskę, zabijając dwie osoby, wydaje się być wystrzelony przez ukraińską obronę powietrzną, a nie przez Rosjan - mówił wcześniej Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg.

Reklama

Patriot ma przechwytywać nadlatujące rakiety

Naziemne systemy obrony powietrznej, takie jak Patriot są budowane w celu przechwytywania nadlatujących pocisków.

Reuters przypomina, że NATO przystąpiło do wzmocnienia obrony powietrznej w Europie Wschodniej od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym. Kilkunastu sojuszników z NATO, na czele z Niemcami, rozpoczęło w październiku inicjatywę wspólnego zakupu systemów obrony powietrznej, w tym systemów Patriot.

"Niemcy miały 36 jednostek Patriot, gdy były państwem frontowym NATO podczas zimnej wojny. Siły niemieckie mają obecnie 12 jednostek Patriot, z których dwie są rozmieszczone w Słowacji" - wyjaśni agencja.

Patriot w Polsce. Dostarczą je Stany Zjednoczone

Systemy Patriot, których docelowo w Polsce ma być osiem, mają stworzyć w kraju system obrony powietrznej średniego zasięgu "Wisła". Systemy mają dostarczyć Amerykanie.

We wrześniu na toruńskim poligonie rozpoczął się kluczowy etap wdrożenia do służby amerykańskiego systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej Patriot w ramach pierwszej fazy przygotowywania programu "Wisła".

Reklama

Reklama

Reklama