Reklama

Reklama

Odnaleziono drugi łuk triumfalny cesarza Tytusa

Drugi łuk triumfalny cesarza Tytusa odkryto na terenie Circus Maximus, najstarszego i największego cyrku starożytnego Rzymu. Z powodu braku pieniędzy na jego całkowite wydobycie zabytek zostanie wkrótce zasypany i pod ziemią czekać będzie na lepsze czasy.

Archeolodzy odkryli kilka wielkich marmurowych fragmentów budowli, która miała co najmniej dziesięć metrów wysokości. Wzniesiona została na cześć zwycięstwa Tytusa nad mieszkańcami Judei i zburzenia świątyni jerozolimskiej.

Po przemarszu pod łukiem wojska rzymskie szły prostą drogą do świątyni Jowisza na Kapitolu. Inny łuk, upamiętniający to samo zwycięstwo Tytusa, ale zbudowany na Forum Romanum, zachował się w doskonałym stanie do naszych czasów.

W 1948 roku rzymscy Żydzi świętowali pod nim narodziny Państwa Izrael. Drugi łuk Tytusa nie jest jedyną starożytną budowlą, która pozostanie pod ziemią z braku środków na jej całkowite odkrycie, a następnie konserwację. 

Reklama

Oficjalnie jednak woli się mówić, że podyktowane jest to pragnieniem, aby i przyszłe pokolenia mogły mieć radość z odkryć, dokonywanych podczas wykopalisk.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy