Reklama

Reklama

Od października wjazd do Wielkiej Brytanii dla większości osób tylko na podstawie paszportu

Od 1 października wjazd do Wielkiej Brytanii możliwy będzie tylko na podstawie ważnego paszportu - przypomina ambasada RP w Londynie. Wyjątkiem będą osoby mające status osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej w Wielkiej Brytanii, które uzyskały go na podstawie dowodu osobistego - w ich przypadku wjazd na podstawie dowodu osobistego będzie możliwy co najmniej do końca 2025 roku.

Jak wyjaśnia ambasada, osoby mające status osoby osiedlonej co do zasady powinny przekraczać granicę brytyjską na podstawie tego dokumentu tożsamości, który został powiązany z ich profilem cyfrowym w ramach systemu osiedleńczego dla obywateli UE (EU Settlement Scheme), a w przypadku zmiany dokumentu tożsamości należy niezwłocznie zaktualizować dane logując się do swojego cyfrowego profilu osoby osiedlonej. 

Wniosek o status osoby osiedlonej można było powiązać albo z paszportem, albo z dowodem osobistym.

Wyjazd z Wielkiej Brytanii do Polski na podstawie dowodu osobistego

Po 1 października 2021 roku będzie możliwy wyjazd z Wielkiej Brytanii do Polski na podstawie dowodu osobistego, o ile linie lotnicze lub inny przewoźnik akceptują taki rodzaj dokumentu tożsamości jako dokument podróży - dodaje ambasada.

Reklama

Brytyjskie MSW podało w zeszłym tygodniu, że wniosek o status osoby osiedlonej (settled status) lub tymczasowo osiedlonej (pre-settled status) złożyło 1,1 mln obywateli polskich, z czego do 30 czerwca rozpatrzono 1,007 mln wniosków, a spośród tych 97 proc. zakończyło się przyznaniem statusu.

Wielka Brytania opuściła UE

Wielka Brytania opuściła Unię Europejską 31 stycznia 2020. To pokłosie referendum przeprowadzonego 23 czerwca 2016 roku. Blisko 52 proc. głosujących opowiedziało się wówczas za opuszczeniem europejskiej wspólnoty. 

W związku z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE i zakończeniem okresu przejściowego 1 stycznia 2021 r. w życie weszły zmiany, w tym m.in. w systemie imigracyjnym Wielkiej Brytanii i sposobie przewozu towarów między Wielką Brytanią i UE. 

W celu legalnego przebywania na terenie Wielkiej Brytanii przez dłuższy okres konieczne jest posiadanie statusu osiedlonego, statusu tymczasowo osiedlonego lub wizy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje