Reklama

Reklama

Obraz Karola III sprzedany na aukcji. Cena kilka razy wyższa niż szacowano

Obraz autorstwa króla Wielkiej Brytanii Karola III, przedstawiający zamek w Balmoral, został sprzedany na aukcji. Osiągnął kilkukrotnie wyższą cenę niż zakładali eksperci. Licytator podkreślił, że duże zainteresowanie tym konkretnym dziełem mogło wynikać m.in. z tego, że obraz przedstawia miejsce, w którym zmarła królowa Elżbieta II.

Nowy monarcha Wielkiej Brytanii Karol III czekał na objęcie tronu najdłużej w historii. Poza obowiązkami związanymi z przynależnością do rodziny królewskiej przez wiele lat pielęgnował swoje liczne pasje. 

Karol III działa charytatywnie. Jest wegetarianinem, ale nie przeszkadza mu to pasjonować się polowaniami. 

Jako przeciwnik GMO, na swojej ziemi w Gloucestershire prowadzi ekologiczne uprawy, a pod szyldem Duchy Originals produkuje m.in. ciasteczka bio, organiczne herbaty i konfitury. 

Reklama

Karol III jak Winston Churchill

Nie są to jednak jedyne z zajęć nowego monarchy, które daleko wykraczają poza wizerunek wykreowany przez media. 

Nowy król, podobnie jak np. były premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill, zajmuje się malowaniem obrazów. 

Obaj Brytyjczycy mają zamiłowanie do pejzaży. Podczas gdy były brytyjski premier malował głównie sielskie widoki i pejzaże inspirowane miejscami, które odwiedzał, Karol ma szczególne zamiłowanie do okolic królewskich rezydencji.

Jeden z takich obrazów, namalowany w 2001 r. i przedstawiający zamek w Balmoral, został właśnie sprzedany na aukcji "The Scottish Home" w domu aukcyjnym Bonhams. 

Jak poinformowali organizatorzy, osiągnął cenę 5,7 tys. funtów (około 31 tys. zł), przewyższając kilkukrotnie pierwotną wycenę. Szacowano, że jego ostateczna cena sięgnie maksymalnie 600 funtów.

Jak powiedział cytowany przez CNN Hamish Wilson z Bonhams, pierwszy obraz Karola sprzedany po objęciu przez niego tronu Wielkiej Brytanii, cieszył się dużym zainteresowaniem jeszcze przed aukcją

Licytator podkreślił, że zainteresowanie wzięło się być może z faktu, że obraz przedstawia zamek w Balmoral, gdzie zmarła królowa Elżbieta II. 

Dzieła Karola III są dużo warte

Nowy król Wielkiej Brytanii maluje od wczesnych lat 70. Jego obrazy po raz pierwszy wystawiono w zamku Windsor w 1977 r., wraz z pracami królowej Wiktorii, oraz ojca Karola - księcia Filipa

Już wtedy dzieła ówczesnego księcia Walii zyskały uznanie nie tylko w Wielkiej Brytanii. 

Według PAP w latach 1997-2016 na sprzedaży kopii swoich akwarel książę Karol zarobił około dwóch milionów funtów (przekazanych na Fundusz Charytatywny Księcia Walii), co pozwala mu na zaliczenie do grona najlepiej sprzedających się żyjących brytyjskich artystów.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy